Słowacki Raj

Według nazewnictwa geograficznego jest to Kras Spisko-Gemerski (Spišsko-gemerský kras), a pod względem geomorfologicznym zalicza się go do Rudaw Słowackich. To niezbyt wysokie góry – ich najwyższy szczyt, Havrania skala, ma 1153 m n.p.m. Wapienny płaskowyż został pocięty głębokimi dolinami, kanionami i wodospadami, tworzącymi niecodzienne krajobrazy, które wraz z szumiącymi potokami, bujną zielenią drzew, mchów i paproci oraz wilgotnym rześkim powietrzem składają się na tę wyjątkową krainę. Dodatkową atrakcją są dziesiątki kilometrów szlaków przecinających kaniony i doliny, nie tylko po leśnych ścieżkach, ale i po dnach potoków, stromych drewnianych i metalowych drabinach oraz zawieszonych wysoko mostkach. Najciekawszy jest szlak wzdłuż przełomu rzeki Hornád, rozcinającej wapienny płaskowyż mniej więcej kilometr od jego północnej krawędzi.
Podróż na Słowacki Raj z Gliwic zajmuje ok. 4 godzin więc wyruszyliśmy wcześnie rano aby zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu się wyjść na szlak. Tak postąpiliśmy przy każdej naszej wyprawie do Słowackiego Raju. Kemping Podlesok to pierwsza nasza baza wypadowa na malownicze szlaki Słowackiego Raju w 2006 roku a Dedinky w roku 2007.
W roku 2006 postanowiliśmy zobaczyć i na własnej skórze wypróbować słynnych basenów termalnych. Wybraliśmy się więc, zaopatrzeni w ręczniki i stroje kąpielowe do Vrbowa - niewielkiego miasteczka leżącego 7 kilometrów od historycznego Keżmaroku. Jeździliśmy tu każdego dnia pobytu w Słowackim Raju traktując ten pobyt jako odnowa biologiczna przed następnym dniem wędrówek po leśnych ścieżkach.
Kompleks basenów położony malowniczo na tle Tatr obejmuje 1 basen pływacki, 1 basen do siedzenia z podwodnym masażem, 2 baseny dla dzieci, 2 baseny rekreacyjne w tym 1 ze zjeżdżalnią. Temperatura wody w basenach waha się od 26 - do 38 st. C. Woda ma właściwości lecznicze.
Kąpiel w ciepłej wodzie to niesamowita frajda. Po 2-3 godzinach jest się jednak tak zmęczonym, że marzy się tylko smaczne jedzonko i łóżeczko 🙂.
Udało nam się zobaczyć wiele unikatowych zjawisk i tworów przyrodniczych oraz zwiedzić historycznie ciekawe miejsca . Do takich możemy zaliczyć:
- Przełom Hornadu - kanion długości 11,7 km. i głębokości do 300 m.,
- Klastorisko - rozległa polana w głębi Słowackiego Raju. Dawny klasztor Kartuzów, obecnie schronisko turystyczne,
- Sucha Bela - roklina o długości 3,5 km z licznymi wodospadami,
- Piecky - Wapienny wąwóz w północno-zachodniej części opisywanego terenu.
- Tomasovsky Vyhlad - przepiękny widok na dolinę Hornadu i Tatry,
- Dobszyńska Lodowa Jaskinia - jedna z najciekawszych jaskiń w Słowacji. Bogata szata lodowa, grubość jego pokrywy sięga 22 m. Długość korytarzy wynosi 1400 m.
- Zejnarska Roklina - dostępnym wąwozem w południowej części Słowackiego Raju utworzonym przez potok, który spływa z płaskowyżu Geravy.
- Velki Sokol - Ogromny i długi wąwóz na zachodnim krańcu płaskowyżu Glac.
- Havrania Skala - najbardziej znany punkt widokowy na Słowacki Raj, Niżne Tatry i Tary Wysokie,
- Palmcanska Masa - jezioro zaporowe, ośrodek sportów wodnych w pobliżu miejscowości Dedinki,
- Sokolia Dolina - jedna z najciekawszych tras turystycznych z drabinkami i kładkami obok wodospadów,
- Velki Kisel - Najpiękniejszy szlak Słowackiego Raju, ale ze względu na pożer w rejonie tej rokliny został on częściowo zamknięty dla odwiedzających go turystów ze względu na ich bezpieczeństwo (groźba lawin kamiennych) - mimo to szlak godny polecenia.
Czas mijał stanowczo za szybko. Przepiękne widoki, szum wodospadów , wspaniałe powietrze spowodowały , że choć przez krótki czas zapomnieliśmy o codziennym życiu i jego problemach. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie zdążyliśmy "wszystkiego" zobaczyć. Jeśli kiedyś tu przyjedziemy będziemy już "doświadczonymi" turystami. i z łatwością nadrobimy zaległości. A przyjechać naprawdę warto.
A jeśli przyjechać to najlepiej - według nas to w Podlesoku na campingu i polu namiotowym, skąd mamy doskonałą bazę wypadową na przełom Honradu, Suchą Belę, Piecki, Klastorisko, Wielki Kisiel - a po trudach wędrówki po szlakach Słowackiego Raju możemy jechać wygrzeć nasze kości 🙂 do Vrbowa gdzie znajdują się baseny termalne, lub do niedalekiego Popradu gdzie znajduje się Aqua Park.
Następne miejsce z krórego można wyruszać na szlaki Słowackiego Raju to Cingov skąd mamy blisko do Spisskiej Novej Vsi, na szlak Przełomem Honradu, Tomasovski Vyhlad, Klastorisko przez Klastoriską Roklinę, Vielki Kisiel, Sokolią Dolinę.
No i wreszcie Dedinky miejscowość nad sztucznym zbiornikiem wodnym Palmcanska Masa, skąd możemy udać się na Havranią Skałę, Żejnarską Roklinę, Dobszyńską Lodową Jaskinię, Sokolią Dolinę.
Tutaj znajdziesz mapę turystyczną Słowackiego Raju marek2359.za.pl/S3owacki-Raj-mapa.jpg