Rybnik, Racibórz, Rudy
Następny punkt na szlaku to Racibórz – piękne historyczne miasto oferujące wiele zabytków z kościołem Wniebowzięcia NMP na czele, ruinami zamku i fragmentami średniowiecznych murów obronnych. Poza tym Racibórz pochwalić może się wspaniałymi parkami zarówno w obrębie miasta, jak i w najbliższej jego okolicy.
Największym a zarazem najbardziej cennym obszarem zieleni w tym regionie jest jednak Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich powstały w 1994 roku na obszarze prawie 65 tys. ha. Ochroną objęte są tutaj duże połacie lasów, tereny nad rzeką Rudą i jej dopływami oraz wartości kulturowe związane z leśno-rybacką gospodarką cysterską.
Bardzo cenne, zwarte kompleksy lasów rudzkich i pszczyńskich porastające Park wraz z systemem hydrograficznym przepływających rzek to najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny pomiędzy dolinami Wisły i Odry. Tędy właśnie migrują liczne gatunki flory i fauny, w tym gatunki chronione i rzadkie.
Znaczną wartość kulturową Parku stanowi zachowane do dziś założenie przestrzenne Cystersów przybyłych tu około XIII wieku - układ dróg, ciągi piętrowo usytuowanych stawów średniowiecznych, układ osiedli i system budowli hydrotechnicznych. Z zabytków sakralnych na plan pierwszy wysuwa się zespół poklasztorny ze słynnym Sanktuarium Maryjnym w Rudach - zabytek klasy zero zgłoszony do rejestru Dziedzictwa Kulturowego Europy UNESCO.