Na niedzielną nudę 3
Wycieczkę zaczynamy od Wojciechowa tu oglądamy barokowy kościół św. Bartłomieja z bogatym wyposażeniem z 1786-1789, w pobliżu kamienny krzyż pokutny. Obok dawnej drogi w za kościołem znajduje się przydrożna kaplicza pokutna. Szlakiem żółtym zboczem Rozwaliska (na wzgórzu duży kamieniołom bazaltu) idziemy do Maciejowca.
We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy: renesansowy dwór z XVI w; klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem wybudowany przez braci Scholz z Lwówka Śląskiego obok ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r. Wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. W parku znajduje się kaplica- mauzoleum wnuczki dawnej właścicielki. Cały zespół stoi na wzniesieniu nazwanym Zamkową Górą. Z Maciejowca szlakiem zielonym idziemy dalej do
Radomic tutaj oglądamy kościół św. Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej z XV w, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1461 r z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Dzieło Dawida Grosmana z Jeleniej Góry. Kościół ma charakterystyczne zakończenie wieży tzw "cebulka". przypomina zakończenie cerkwi.
Następnie zboczem Wietrznika 482 m npm (znakomity punkt widokowy na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie) czyli na Stromiec , Łysą Górę, Ostrzycę i Grodziec,)dochodzimy do góry Gniazdo. Na grzbiecie łączącym ją z Górą Zamkową w dawnym kamieniołomie ciekawostka geologiczna o wyjątkowej wartości poznawczej: porwaki piaskowcowe o oddzielności słupowej (fragmenty piaskowca wtopione w skały bazaltowe). Jak do tąd jedyna taka ciekawostka w naszej okolicy a może i w Sudetach. Ciekawy jest porwat po lewej stronie ale trzeba się trochę powspinać. Można go obejść do okoła i ścieżką wejść na samą górę. Widoków brak.
W końcowej części wycieczki docieramy do Wleńskiego Gródka , tu oglądamy zamek i z wieży podziwiamy widoki, żółtym szlakiem przechodzimy obok kamienia odpoczynku wg legendy to na tym kamieniu odpoczywała Święta Jadwiga Śląska gdy schodziła lub wracała ze wsi i, schodzimy do Wlenia. Stąd możemy udać się do Jeleniej Góry lub zwiedzić Wleń i jego zabytki.