Zamek Liw i Węgrów

Nad rzeką Liwiec, w południowej części Podlasia, to już w województwie mazowieckim, odwiedziliśmy piękny Liw z zamkiem gotyckim oraz urocze miasteczko Węgrów.
Zamek w Liwie pochodzi z XV wieku, kiedy powstał jako strażnica graniczna. Dziś w jego wieży i w odbudowanym dworze mieści sie Muzeum, które prezentuje historię zamku oraz organizuje plenerowe imprezy. To urokliwe miejsce, ulokowane w zacisznym miejscu, nad rzeką, wśród traw i drzew, gdzie można odpocząc od zgiełku, jak to na całym Podlasiu. Kraina szczęśliwości 🙂

Węgrów historyczny również powstał nad rzeką Liwiec, na prawym jej brzegu. Początki miejscowości sięgają XIV wieku. Najbardziej okazały jest tutaj Rynek, z piękną bazyliką i fontanną, a w rogu przycupnął Dom Gdański - dawny barokowy dom z XVIII wieku, związany z kupcami gdańskimi. Bowiem Węgrów leżący na szlakach handowych w XVIII wieku był potęgą kupiecką, skąd Liwcem do Bugu spławiano towary, a dalej do Gdańska, skąd je eksportowano dalej. Kupcy gdańscy właśnie w Węgrowie wybudowali w XVIII wieku swą traktorię handlową, gdzie prowadzili rozmowy handlowe z miejscowymi kupcami. Szybko dom zyskał miano Dom Gdański i jest tak do dziś. Mieści się w nim obecnie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum, w piwnicach mieści się galeria.
Rynek nazwany jest Mariacki, z racji tego, że stoi tu okazała barokowa bazylika Wniebowstąpienia NMP, pierwszy drewniany kościół stanął tu już w XV wieku. W zakrystii bazyliki znajduje się tzw. Lustro Twardowskiego, którym czynił swe magie, ale ponoć odwróciły się one ostatecznie na rzecz Boga.

W 2011 roku na Rynku odkryto ślady dawnego Ratusza, który znano jedynie ze starego portretu. Z tablic informacyjnych można pocznać jego historię i wygląd. Odwiedzieliśmy też cmentarz ewangelicki w Węgrowie, a ponoć jest jeszcze ciekawy cmentarz żydowski.