W Białymstoku
Wiele razy byłam w Białymstoku, zawsze jednak z okazji rodzinnych spotkań. Tym razem oglądaliśmy miasto okiem turysty. Była to wspaniała, wieczorna przechadzka.
Przeszliśmy deptakiem w centrum miasta, promenadą na Rynku Kościuszki. Wznosi się tu wspaniała archikatedra białostocka pw. Wniebowzięcia NMP. Budowla jest imponująca i trudno uwierzyć,że powstała jako przybudówka Starej Fary. Rynek otaczają zabytkowe budynki,jest też Ratusz oraz ciekawa fontanna. W Ratuszu, z wieżą zegarową ufundowaną przez Jana Klemensa Branickiego, funkcjonuje Muzeum Podlaskie. Wokół Rynku kryją się rozmaite kawiarnie,pizzerie,restauracje,jest gdzie posiedzieć. Naprawdę sympatyczne miejsce. Przy Muzeum Podlaskim odkryliśmy ciekawą atrakcję,mianowicie Szlak Esperanto i Wielu Kultur. Na pobliskim skwerze znaleźliśmy pomnik twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhoffa, który urodził się i mieszkał właśnie w Białymstoku. Z kolei Szlak Wielu Kultur wiedzie w miejsca związane z różnymi narodowościami ,które od wieków współistniały w tym mieście, czyli Żydów, Polaków, Rosjan, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Tatarów i Romów. Być może właśnie dlatego Ludwik Zamehoff wpadł na pomysł stworzenia uniwersalnego języka,który połączyłby te wszystkie nacje. W Białymstoku można odwiedzić zarówno kościoły katolickie, prawosławne cerkwie,miejsce modlitw muzułmanów jak i Synagogę Piaskower.
Wizytówką Białegostoku jest oczywiście przepiękny barokowy Pałac Branickich z otaczającymi go ogrodami,nie mogliśmy ominąć tego miejsca. Pałac Branickich,zwany Podlaskim Wersalem , jest dziś siedzibą Uniwersytetu Medycznego. Braniccy, herbu Gryf, mieli ogromny wpływ na rozkwit miasta,a zwłaszcza Izabella z Poniatowskich Branicka i Jan Klemens Branicki,hetman wielki koronny. Nic dziwnego,że kolejnym szlakiem turystycznym w mieście jest właśnie Szlak Rodu Branickich. Ilość szlaków turystycznych w Białymstoku zaskoczyła mnie. Oprócz wspomnianych już przeze mnie wcześniej szlaków Wielu Kultur, Esperanto,Rodu Branickich, są też szlaki: Białostockich Świątyń, Bojar, Białostockich Fabrykantów i Architektury Drewnianej. Na zwiedzaniu obiektów na szlaku można spokojnie spędzić kilka dni. Żałuję,że my mieliśmy na to tylko jeden wieczór. Stanowczo za mało. Pałac Branickich jest częściowo udostępniony do zwiedzania np. aula uniwersytecka,apartamenty Izabelli Branickiej, ,Sień Wielka i klatka schodowa, Pokoje Złote, jadalnia i gabinet, Kaplica. W prawym skrzydle pałacu mieści się Muzeum Historii Farmacji i Medycyny, w którym można zobaczyć eksponaty związane z aptekarstwem na Podlasiu. Z kolei w oficynie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej i Arsenał. Oczywiście,gdy dotarliśmy do pałącu, wszystkie te obiekty były już zamknięte,więc obejrzeliśmy je jedynie z zewnątrz. Pozwoliłam sobie dla uzupełnienia relacji dodać kilka zdjęć pałącowych wnętrz oraz nocą ,które zrobił telefonem mój mąż podczas zimowego wyjazdu do Białegostoku, stąd różnica w jakości.