Białowieża i Sioło Budy

Rezerwat Żubrów
W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.
Park Pałacowy
Potem udalismy się do Parku Palacowego, założonego na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Dziś to enklawa Białowieskiego Parku Narodowego, bardzo atrakcyjne i ładne miejsce na spacery rodzinne. Jest tu nowoczesne Muzeum z wieżą widokową, są zabytki - pozostałości przeszłości tego miejsca, atrakcje dla dzieci, jak żubry do wspinania czy edukacyjne klocki. Przykuwa tu uwagę najstarszy budynek - piekny drewniany dworek z 1845 roku. Na grobli pomiędzy stawami stoi obelisk - najstarszy zabytek w Parku. I tu zonk. Obelisk wspomina polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Cóz to za polowanie? Król i królowa Maria Józefa siedzieli wygodnie w altanie, w specjalnie przygotowanym zwierzyńcu, a tysięczny zastęp chłopów naganiał im najpierw do zwierzyńća, a potem do utworzonego korytarza zwierzęta, głównie żubry. Królowa nawet czytała sobie i łapała po broń wtedy, gdy pojawiało się zwierzę. Widownia biła brawo parze królewskiej! Tego dnia, w największym polowaniu w Puszczy Białowieskiej, zginęły 42 żubry, 13 łosi i 2 sarny, Sama Królowa powaliła 20 żubrów. Zwierzęta upolowane oddano chłopom, tyle dobrze, że nie porzucili ich w lesie dla zabawy, tylko przynajmniej przydały się biednym. Naprawdę takie sprawy mnie oburzają.

Szlak Dębów Królewskich
Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnależć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!
Tego dnia zobaczylismy jeszcze wieże widokową która pozwala obserwować orlika krzykliwego , niestety tych kilka minut nie wystraczyło, żeby go zaobserwować 🙂 Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zoabczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.
