Reszel-miasteczko z duszą

Oczywiście czołowym,widocznym z daleka zabytkiem jest tu dawny zamek biskupów warmińskich z XIV wieku. Wzniesiony jest na wzgórzu, w zakolu rzeki Sajny. Zbudowany na planie kwadratu w ciągu wieków ulegał wielokrotnym przebudowom, pożarom,zniszczeniom. Niegdyś mieściło się w nim więzienie,obecnie jest tam muzeum oraz hotel i galeria sztuki współczesnej. Jest też wieża widokowa, restauracja i kramy z rękodziełem. Otoczenie zamku jest zadbane,obeszliśmy go dokoła i byliśmy przyjemnie zaskoczeni,choć prace remontowe jeszcze trwają. Ciekawostką jest fakt,że w murach obronnych zamku kryje się tablica pamiątkowa poświęcona pecie Wincentemu Polowi , z błędną datą jego śmierci. Do dziś nie jest wyjaśnione,skąd ten błąd oraz jaki jest związek poety z Reszlem. Być może ma to związek z jego ojcem Niemcem Franciszkiem Pohl,który mieszkał 4km od Reszla,ale brak na to potwierdzenia.
Z zamkowego wzgórza oraz praktycznie z każdego punktu miasta widać kościół farny pw. św Piotra i Pawła z XIV wieku. Jest w nim ,podobnie jak w zamku możliwość wejścia na wieżę widokową. Można tam obejrzeć zabytkowy mechanizm zegarowy oraz dzwony.

Reszel należy do Cittaslow,czyli polskiej sieci „leniwych miasteczek”. Polskie Stowarzyszenie Cittaslow zostało zarejestrowane w czerwcu 2015,jednak Reszel już w 2004 zainicjował starania o przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast,które współpracują nad poprawą jakości życia . W Reszlu co roku we wrześniu odbywa się Festiwal Cittaslow,na który przyjeżdżają przedstawiciele dobrych miast z całej Europy.
Gdy spaceruje się uliczkami Reszla,można by rzec,że miasto wciągą w swój niepowtarzalny klimat. Życie zdaje się tu toczyć nieśpiesznie i spokojnie. Na Rynku,wśród ładnych kamieniczek,wznosi się Ratusz,a tuż przy nim stoi XIV-wieczna studnia . Studnia to kolejna ciekawostka,bowiem okazuje się ,że niewielki Reszel był był jednym z pierwszych w Europie miast,które posiadały miejską kanalizację,ścieki odprowadzano wówczas poprzez system drewnianych rur. Studnię czerpalną tzw. rząpie ,odrestaurowano w 2006r.

Niedaleko Rynku zwraca uwagę cerkiew Przemienia Pańskiego oraz budynki dawnego kolegium jezuickiego z XVIII wieku, którego jednym ze sponsorów był król Jan Kazimierz. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół i. Macieja Rataja. I cerkiew i szkoła znajdują się w bliskiej odległości od zamku,zresztą w Reszlu chyba wszędzie jest blisko. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna arcyciekawa rzecz w Reszlu,czyli niesamowity gotycki most,a pod nim piękny ,zabytkowy park. Most jest jednym z najstarszych mostów w Polsce. Niegdyś prowadził do jednej z miejskich bram. Park ciągnie się w dolinie,wzdłuż rzeki Sajny i chwilami czułam się tam jak w Dolinie Kościeliskiej. Utworzono w nim ścieżkę dydaktyczną Zielona Dolina. W parku można też zobaczyć ciekawy ,kamienny amfiteatr.
Wyjeżdżając z Reszla w stronę Świętej Lipki można zauważyć przy drodze , w pięknej lipowej alei kilkanaście kamiennych kapliczek różańcowych z XVIII wieku. I kapliczki,i aleja wpisane są do rejestru zabytków.



Odwiedziliśmy także sanktuarium w Świętej Lipce,ale to tak szybciutko,na prędzika,bo już tam kilkakrotnie byliśmy,a dokładniej opisywałam to jakiś czas temu.
http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6199,mazury--objazdowo.html
