Kalisz stary jak Szlak Bursztynowy
Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce. Dlatego, że na starej mapie Szlaku Bursztynowego pojawia się nazwa Kalisia, wzmiankowana w 158 roku n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, którą interpretujemy jako dawną nazwę właśnie Kalisza. Fakt ten nie jest do końca potwierdzony, istnieją jednak odkrycia archeologiczne, które świadczą że już w tamtych czasach istniało tu osadnictwo.
Choć miastem Kalisz faktycznie stał się dopiero w XIII wieku, to jednak hasło najstarsze miasto w Polsce dobrze brzmi i często jest w promocji wykorzystane, tym bardziej, że nie odbiega to daleko od prawdy biorąc pod uwagę fakt, że już w VI wieku na Zawodziu istniała otwarta osada, a od IX wieku stał tutaj wczesnośredniowieczny gród, który dał początek miastu. To tutaj stanął romański kościół - kolegiata Św. Pawła, wzniesiona w połowie XII wieku przez księcia kaliskiego Mieszka III Starego. Nie był to jednak pierwszy kaliski kościół bo już na początku XI wieku wzniesiono na Zawodziu drewniany kościółek.
Dziś serce miasta bije w innym miejscu, na Rynku z okazałym Ratuszem i pobliskim placu Św. Józefa, gdzie stoi kolegiata Wniebowzięcia NMP - obecnie sanktuarium Św. Józefa, w którym mszę odprawiał nasz Papież Polak. Na pamiątkę wydarzenia stoi przed świątynią jego pomnik. Tuż przy kolegiacie ostała się ciekawostka miejska - baszta Dorotka z fragmentem muru miejskiego. Ponoć kiedyś starosta kaliskiego zamku zamurował w tej baszcie swą córkę Dorotkę, która popełniła mezalians i zakochała się w ubogim szewczyku. Dziewczyna zginęła w baszcie i tak budowla zyskała jej imię. Obok kolegiata i baszty znajduje się uroczy Park Miejski, kryjący cerkiew i Teatr.