Witaszyce - Wojny Napoleońskie i Gwiezdne!
Pałac Witaszyce
Witaszyce witają turystów pięknym, zabytkowym, neobarokowym pałacem z końca XIX wieku, który dziś pozostaje w rękach prywatnych. Pałac jest pięknie odremontowany i kryje we wnętrzach hotel oraz restaurację. O dziwo ani nocleg ani potrawy nie są tu drogie, jak na piękne pałacowe wnętrza.
Wizyta w Pałacu może stać się nie lada atrakcją dla miłośników historii oraz Gwizdnych Wojen. O ile historia w zabytkowym pałacu jest jakby logiczna i nie dziwi, to można pomyśleć czemu Gwiezdne Wojny? Ano te dwie pasje właściciela pięknie ukazane są turystom w starym dworku stojącym obok pałacu. Powstały tu bowiem unikatowe w skali światowej muzea - Muzeum Napoleońskie i Muzeum Star Wars - niezwykle ciekawe miejsca, szczególnie dla miłośników tych tematów.
Muzeum Napoleońskie
Muzeum to poświęcone jest Epoce Napoleońskiej, a jego celem jest pokazanie ogromnego wkładu Polaków w walkę o niepodległość pod przewodnictwem Napoleona. Prezentowana jest tu kolekcja ponad 10.000 figurek żołnierzy walczących w tamtych czasach, wielką ciekawostką są dwie makiety prezentujące bitwy pod Raszynem (2000 figurek) i Waterloo (4000 figurek). Ponadto w Muzeum można zobaczyć broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki. Na szczególną uwagę zasługują: maska pośmiertna Napoleona i jego włos. Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach leży na Szlaku Napoleońskiego Południowej Wielkopolski.
Muzeum Gwiezdnych Wojen
Muzeum Star Wars w Witaszycach to największa w Polsce kolekcja unikatowych przedmiotów ze słynnej sagi gwiezdnej. Odnaleźć tu można aż 1000 eksponatów ze wszystkich cżęści fabularnych i animowanych, w tym postacie w skali 1:1 - m.in. R2D2, Darth Maul czy Szturmowcy. To fantastyczna sprawa dla miłośników Gwiezdnych Wojen, ale nie tylko, każdy turysta pozna główne postaci sagi i doceni olbrzymi wkład w tworzenie tej wystawy, również z klocków Lego.
W Witaszycach w pobliżu pałacu można zobaczyć też 2 ciekawe kościoły, jeden stary z początku XIX wieku, stojący w miejscu wcześniejszej świątyni, pod wezwaniem Św. Trójcy, z drewnianą dzwonnicą, drugi natomiast bardziej współczesny, z XX wieku, za to ciekawy w swej formie i bardzo wysoką wieżą górującą ponad wsią.