Schron kolejowy w Stępinie – Cieszynie na Podkarpaciu

Schron -tunel kolejowy , to kolejny bardzo ciekawy zabytek formacji militarnych z okresu II Wojny Światowej. Opisywałam kiedyś podobny lecz podziemny , wydrążony w górze , schron kolejowy, również z Podkarpacia z niewielkiego miasteczka Strzyżów. Nawiązuję do tego, gdyż oba te obiekty powstawały praktycznie jednocześnie .

Schron jest pograniczu dwóch wiosek Stępiny- Cieszyny. Wchodził w skład kwatery głównej Hitlera - "Anlage Süd" .
Budowla sprawia wrażenie kolosa ! I tak jest w istocie , bowiem tunel główny ma praktycznie 400 metrów długości , dokładnie 393m . Jego żelbetonowa konstrukcja to ściany grubości 2 metrów. Aż trudno uwierzyć , iż wybudowano go w zaledwie rok w latach 1940-41.

Sam schron kolejowy to zaledwie jedna (fakt największa ) cześć całej infrastruktury. Są bowiem zachowane również do dziś tunel techniczny, schrony dla obsługi, budynki tzw pomocnicze. Większość ukryta w pobliskim lesie.
Wielką ciekawostką historii II Wojny Światowej jest to , że właśnie w tym tunelu zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera . W lipcu 1941 doszło tam bowiem do spotkania Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim . Repliki zdjęć z tego wydarzenia (ze starych niemieckich archiwów) są wśród ekspozycji w tunelu.



Tyle ogólnikowo o historii .
Po wojnie jego losy były bardzo dziwne , wspomnę, jedynie iż tunel pełnił nawet rolę pieczarkarni (!!!) spółdzielni rolniczej, ehhh

Obecnie tunel – schron kolejowy , to obiekt militarny, praktycznie muzeum. We wnętrzu zachowało się sporo z dawnego wyposażenia oraz fragment peronu kolejowego.
Schron kolejowy można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Trzeba jednak awizować się i umówić na konkretny termin z przewodnikiem obiektu. Bilety są relatywnietanie tanie.

Organizowane są tam złoty miłośników dawnych fortyfikacji, pikniki militarne. Warto odwiedzić to historyczne, tajemnicze miejsce.


