Czy musiało się tak stać ?

Niedziela nie zapowiadała się za ciekawie pogodowo. Na większą wycieczkę nie było czasu. Trzeba było studencika odwieść na pociąg. Przy okazji drogi powrotnej zajechaliśmy do Żeliszowa i odkryliśmy Stare Jaroszewice. Co łączy te dwie wsie?? Ruiny kościołów ewangelickich.
No właśnie, dlaczego ruiny?? Czy robiąc wycieki zauważyliście że wiele ruin to właśnie kościoły ewangelickie. Niektórym się "udało" i służą nam katolikom. Ale wiele znich zostało rozgrabionych, zrujnowanych, obraz nędzy i rozpaczy. Jakby te kościoły były "Gorszego Boga". A z zachwanych starych rycin, były pieknę. Mój syn zadał pytanie, dlaczego budujemy nowe kościoły pozwalając istniejącym niszczeć. Czy one nie mogły by nam służyć?? Komu zależy żeby zapomnieć o tych miejscach?? Takich miejsc jest więcej.Np pozostałość we Lwówku Śląskim, tzw czarna wieża,czy kościół w Komarnie, Gościszowie czy Raciborowicach. Dlaczego mieliśmy odwagę przeniść co cenniejsze rzeczy do "naszych" katolickich budowli a nie mamy odwagi ratować tego co pozostało. Tych dlaczego jest bardzo dużo. A to historia tego miejsca.

Kościół w Starych Jaroszewicach został wybudowany w latach 1842-44. Powstał on z piaskowca w stylu neoromańskim. Wcześniej odprawiali msze w Sedzimirowie po tym jak w 1654 ich kościół został przekazany kościołowi rzymsko- katolickiemu. Po 1741 ewangelicy rozpoczeli budowę drenianego obiektu który służył im do 1842r. Dziś pozostała po nim ruina.
Kościół w Żeliszowie z zewnatrz nie robi takiego wrażenia jak w środku. Mimo ruiny jest niesamowity i zarazem niebezpieczny. Na obecną chwilę został zamkniety i jest zabezpieczany przed dalszą dewastacją. Nam udało się zrobić zdjęcia wewnatrz wchodząc na okna🙂.Został wybudowany na planie elipsy jego projekt przypisuje się twórcy Bramy Brandemburskiej. Został wzniesiony w latach 1796-97. Potężna wieża została wybudowana na wzór wieży Kościoła Zamkowego w Bolesławcu w 1872r. Do dnia dzisiejszego zachowały się drewniane empory, ławki i podłogi poszły na opał niestety. Szkoda że tylko można fragment wnętrza zobaczyć bo całość jest wręcz magiczna. Tu możemy zobaczyć jego wnętrze http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/zeliszow-niezwykly-opuszczony-kosciol/ecl12.

I tak jesteśmy źli zostały zniszczone Kresy a sami nie robiliśmy nic innego, niestety.


