GEOsfera w Jaworznie czyli Góra Sadowa

Nieodlegle Jaworzno, miasto jakich wiele , w uprzemysłowionym regionie , a jednak…jest tam coś bardzo interesującego. GEOsfera , w dawnym kamieniołomie , w tzw Sadowej Górze .

Jest to ogromne przedsięwzięcie ostatnich dwóch , może trzech lat ! Wydawało by się ,iż dawne tereny poprzemysłowej działalności są nieciekawe, niegodne uwagi . Otóż, nie zawsze tak jest ! W Jaworznie zdecydowano , iż na miejscu dawnego nieczynnego już od dawna kamieniołomu powstanie Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej o nazwie GEOsfera .
Oprócz tej nazwy funkcjonuje nie omal zamiennie nazwa Jaworznicki GEOpark .

Wybraliśmy się tam wczoraj , w wolnym listopadowym Dniu Niepodległości . Kilka pokaźnych parkingów jest w okolicy GEOsfery . Jednak znalezienie miejsca parkingowego , muszę przyznać chwilkę trwało. Widać na taki pomysł jak my wpadło znacznie więcej osób . Spacerowiczów było sporo . Rozpiętość wiekowa natomiast to chyba od kilku miesięcznych maluszków , wożonych w wózkach przez rodziców , do chyba ponad 80-letnich staruszków , którzy ostrożnie stąpali po alejkach .
W kamieniołomie w Sadowej Górze przez wiele lat wydobywano kruszywo. Głównie wapienie . Wiązało się to z „przecięciem” dosłownie górotworu , prawie pionowo. W ten sposób do dziś możemy podziwiać skalne , odsłonięte warstwy geologiczne z różnych okresów w dziejach ziemi .



W kamieniołomie obecnej GEOsfery natrafiono na szczątki żyjątek morskich sprzed 260 milionów lat !!! Żyły tam głowonogi, małże , prehistoryczne ryby, nawet gady (choć nie te ogromne) . Kawał historii w dziejach naszej planety zaklęty w skałach ! Z badań terenu i skamieniałości można było się wiele dowiedzieć . Patronat nad badaniami miał Uniwersytet Śląski .
Dziś informacje te są ogólnodostępne w Jaworznickim GEOparku . Barwne tablice dydaktyczne, opatrzone ilustracjami i ciekawie podanymi wiadomościami są rozmieszczone w rożnych miejscach parku. Strzałki na tablicach odsyłają do …następnej tablicy, która uzupełnia naszą wiedzę oraz zaciekawia do tego stopnia , iż zdecydowanie wędrujemy dalej !

W GEOparku oprócz naturalnych , ciekawych walorów geologicznych , powstał ogród sensoryczny . Jest to jakby enklawa w samym środku dawnego kamieniołomu . Nasadzono tam bardzo wiele gatunków roślin . Wszystko oznaczone, opisane .
Ciekawe są skupiska niewielkich replik dawnych dinozaurów ; szczególnie dzieciaki je sobie upodobały ! Choć dla dzieciaków są rownież dwa oryginalne place zabaw. Nie brakuje miejsc piknikowych , kręgu ogniskowego i niewielkiego amfiteatru – zwanego „gawędziarnią” . Są i drewniane konstrukcje pełniące dwojaką rolę : tarasów widokowych oraz oryginalnego zagospodarowania terenu .

Obecnie powstaje tam kładka widokowa , która stanowić będzie dodatkową atrakcję – przejście nad kamiennym urwiskiem . Warto dodać, iż na obrębie dawnej Sadowej Góry powstała ścieżka spacerowa i ścieżki rowerowe , tuż nad obrzeżem kamieniołomu z której pięknie widać całą okolicę oraz GEOpark.
Świetne miejsce ! Warto je odwiedzić .







