Karkonosze – Polskie i Czeskie

"Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie" Walery Goetel

Dzisiaj postanawiamy troszkę podreptać troszkę po Karkonoszach Polskich i troszkę po stronie sąsiadów Czechów. Kiedyś nie do pomyślenia, a dziś.
Ruszamy szlakiem żółtym, mijamy Muzeum Mineralogiczne i wchodzimy w zalesioną cześć trasy. Szlak żółty prowadzi nas leśna drogą, płasko. Szlak zaczyna piąć się do góry, szlak usłany jest kamieniami które i pomagają i przeszkadzają, dość mokro. Maszerując tak do góry dochodzimy do krzyżówki szlaków na Ryzach. Od tego momentu idzie się wygodną drogą aż do samego schroniska Pod Łabskim Szczytem. Po drodze przekraczamy mostek nad Szrenickim Potokiem i mijamy grupę skał Kukułcze Skały.

Czas przejścia szlakiem żółtym Sz.P. (Kilińskiego) – Schr. Pod Łabskim Szczytem 1h 40min.
Nie zatrzymujemy się, idziemy dalej. Będziemy tędy wracać. Od schroniska podążamy za oznakowaniami szlaku zielonego w kierunku Mokrej Przełęczy tz. Mokrą Drogą. Początek dość męczący ostro do góry, ale po chwili szlak stopniowo, powoli się wypłaszcza i biegnie drewnianymi kładkami, a widoki cudne. Cel osiągnięty. Widok z przełęczy na Szrenice, Trzy Świnki i Kotlinę Jeleniogórską .



Czas przejścia szlakiem zielonym Schronisko – Mokra Przełęcz 1h.
Z przełęczy idziemy za szlakiem żółtym i po 10 minutowym marszu po płaskim terenie docieramy pod czeskie schronisko ( pierwsze z trzech na trasie) Vosecka Bouda. Obowiązkowe piwko, parę pamiątkowych zdjęć i ruszamy dalej, tym razem obieramy szlak zielony za którym się udajemy. Trasa wygodna , wyłożona kamieniami, powoli ale nie stromo pnie się do góry, prawie nie odczuwalne podejście. Maszerując tak dochodzimy do pięknego miejsca – Źródła Łaby. Oczywiście zatrzymujemy się na dłużej, czas nie goni, chociaż troszkę przed nami jeszcze do przejścia, ale dzień długi damy rady. Od tego miejsca można dołączyć do Głównego Szlaku Sudeckiego szlakiem żółtym który podążą w tamtym kierunku a przy krzyżówce szlaków pod Łabskim szczytem można zejść do schroniska Pod Łebskim Szczytem.

Czas przejścia szlakiem zielonym Vosecka bouda – Źródła Łaby 1h 10min.
Spod źródełka ruszamy dalej za oznakowaniami szlaku zielonego. Szlak prowadzi na przez płaską równinę, wygodną drogą. Po lewej mijamy Łabski Szczyt . Po ok. 1km marszu ukazuje się nam drugie czeskie schronisko Labska bouda pięknie położone nad Doliną Łaby. Warto i tutaj przydreptać, bardzo ładne i atrakcyjne miejsce.

Czas przejścia szlakiem zielonym Źródła Łaby – Labska bouda 15min.
Obowiązkowa przerwa na piwko, parę zdjęć i ruszamy dalej. Idziemy dalej za szlakiem zielonym. Za schroniskiem schodzimy troszkę w dół, kładką przez Łabę, jeszcze jako potok. Za kładką szlak powoli pnie się w górę. Tak szlak zielony prowadzi nas zboczem z panoramą po lewej wierzchołek szczytu Wielki Szyszak, za plecami piękny widok na dolinę Łaby i schronisko a po prawej Czeskie Karkonosze. Idziemy tak, i podziwiamy piękną panoramę gór. Mijają nas turyści z Czech i ukazuje się nam piękny widok na piękną dolinę nad którą stoi schronisko. Jest to Martinova bouda trzecie czeskie schronisko i ostatnie na naszej trasie. W Schronisku postanawiamy zatrzymać się na dłużej, posilić się czyli skosztować regionalnych dań (knedliki) napić się piwka, odpocząć.



Czas przejścia szlakiem zielonym Labska bauda – Martinova bauda 45min.
Spod ostatniego odwiedzonego na naszej trasie czeskiego schroniska ruszamy za oznakowaniami szlaku niebieskiego pod górę w kierunku Czarnej Przełęczy. Odcinek nie trudny, krótki po ok. 20 minutach dochodzimy do znanej nam z poprzedniego wypady Czarnej Przełęczy. Ostatnio z Przełęczy schodziliśmy teraz postanawiamy podejść szlakiem czerwonym pod Smielec. Krótkie, ale dość meczące podejście. Za szczytem schodzimy do Przełęczy Pod Smielcem. Odcinek troszkę męczący, zwłaszcza podejście pod szczyt Smielca.

Czas przejścia Martinova bauda – Czarna Przełecz szlak niebieski dalej szlakiem czerwonym na Przełęcz pod Smielcem (Obniżenie pod Smielcem, Przełęcz pod Wlk Szyszakiem) 35 min.
Z krzyżówki pieszych szlaków turystycznych na Przełeczy pod Smielcem kierujemy się za szlakiem niebieskim. Trasa schodzi zygzakiem w dół, na początku trasa odsłonięta, a następnie szlak prowadzi przez wysoki las. Mijamy Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, dołącza do nas szlak czerwony. Przez moment idziemy wspólnie ze szlakiem niebieskim. Po pewnm momencie odbijamy w lewo za szlakiem czerwonym. Trasa długa, od czasu do czasu pokazująca piękne widoki. Przez pewien odcinek trasa, ciekawa, z widokami prowadząca przez wielkie kamienie. Idzie się wąską ścieżką. Ostatni etap to lekkie podejście lasem wzdłuż zbocza. Krótkie prześwity wśród drzew odsłaniają Łabski Kocioł i Szrenicę. Podejście pod schronisko Pod Łabskim Szczytem i zasłużony odpoczynek. Już dzisiaj, ale parę godzin wcześniej przechodziliśmy tędy. Kierowaliśmy się w prawo, a przyślijmy z lewej strony schroniska. Odcinek trasy długi, dość męczący, nawet można rzec trudny.

Czas przejścia Przełęcz – Rozdroże pod Wlk. Szyszakiem szlakiem niebieskim, następnie szlakiem czerwonym przez Niedźwiadek do schroniska Pod Łabskim Szczytem 1h 50min.
Pozostaje tylko odpocząć i znaną nam już trasą szlakiem żółtym schodzimy do Szklarskiej Poręby. Trasę opisywałem wcześniej przy okazji wcześniejszej wyprawy – relacja wycieczki Karkonosze – Wodospad Kamieńczyk, Szrenica, Śnieżne Kotły, Czeskie i Śląskie Kamienie.



Całkowity czas przejścia całej trasy ok. 8 godz. Co można zobaczyć : piękne widoki, schronisko Pod Łabskim Szczytem, schroniska czeskie Vosecka bouda, Labska bouda, Martinova bouda, źródła Łaby, ostańce skalne.