Zamek w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg, miasto znane w czasach PRL-u z olbrzymiego kombinatu siarkowego jak się okazuje jest bardzo ciekawym miastem, w którym na uwagę zasługuje między innymi zamek.
Dzieje zamku hr. Tarnowskich herbu Leliwa były bardzo burzliwe na przestrzeni wieków. . Położony jest on w obszernym parku , który do dziś jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców . Wszystko to otoczone suchą już fosą oraz resztkami murów . Sam zamek wielokrotnie przebudowywano .

Zamek (zwany też zamkiem w Dzikowie ) wzniesiono w XV wieku, prawdopodobnie na miejscu drewnianego niewielkiego grodu . Budowlę nazwano wówczas dworem wieżowym. Ponad sto lat później , sam król Zygmunt III Waza, zezwolił rodzinie Tarnowskich na rozbudowę zamku i wydał dokument umożliwiający powstanie miasta Tarnobrzeg .
Dalsze dzieje zamku to ciągłe rozbudowy, zmiana stylów budowli . Dobudowanie nowego skrzydła, ozdobnych wież i attyk. Niestety pożary oraz Potop Szwedzki, mocno nadwerężyły wcześniejszą świetność budowli.

Ostatni wielki pożar mający miejsce w XX- leciu międzywojennym , sprawił , iż po odbudowie zamek w Tarnobrzegu został mocno zubożony , nie odbudowano wielu ozdobnych elementów.
W czasach PRL-u w zamku.... mieściła się szkoła .



Dopiero od ponad 15 lat zamek jest pięknie zrewitalizowany , udostępniony do zwiedzania . Zadbano o przyzamkowy park , odnowiono alejki , ustawiono ławki , na klombach mnóstwem kolorów mienią się kwiaty. Nie brakuje tablic informacyjnych. Nadal trwają prace renowacyjne przy budynkach przyzamkowych .
Obecnie w zamku mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta oraz Ekologiczne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 .

Muzeum oczywiście jest płatne 7 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy. Natomiast ekspozycja przyrodnicza oraz parking są gratisowe .