jura rezerwat góry zborów
Góra Zborów i Jaskinia Głeboka
Rezerwat Góra Zborów utworzony został w 1957 r. w Podlesicach dla ochrony skał wapiennych tworzących najbardziej malowniczą grupę ostańców na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Teren rezerwatu obejmuje Górę Zborów zwaną również Berkową Górą oraz Pasmo Kołoczek (łącznie ok. 45 ha powierzchni) stanowiące południową część Skał Kroczyckich. Wśród występujących tu licznie ostańców można rozpoznać interesujące formy skalne przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce. W opadających kaskadowo skałach można również napotkać kilka ciekawych jaskiń. Skałki rezerwatu Góra Zborów wykorzystywane są jako ogródek treningowy przez wspinaczy, którzy eksplorują ten zakątek od ponad 50 lat. Z uwagi na urok tego zakątka Jury poprowadzono tu większość najważniejszych szlaków turystycznych.
Jaskinia Głęboka, zlokalizowana w Kruczych Skałach na Górze Zborów, odkryta została podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. Obecny kształt Jaskinia zawdzięcza pracom związanym z udostępnieniem do ruchu turystycznego obiektu w 2010 r. W ich wyniku jej północna i południowa część zostały połączone nowym korytarzem, a otwory do kamieniołomu zostały na stałe zamknięte. Ustabilizował się mikroklimat w jej wnętrzu, co poprawiło warunki życia organizmów podziemnych. Długość jaskini wynosi 190 metrów, trasa turystyczna jest oświetlona, ekspozycje i wnętrze jaskini dostępne z przewodnikiem. Czas zwiedzania około 40min. Zwiedzanie odbywa się w kaskach.
Rzędkowickie Skały
grupa skał wapiennych, położona na wschód od wsi Rzędkowice w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Skały mają formę wału, a najbardziej charakterystyczną skałą grupy jest "Okiennik Rzędkowicki" – skała ze skalnym "oknem", rozgałęziającym się na kilka odnóg. W skale tej odnaleziono datowane na ok. 600 r. p.n.e. grociki strzał scytyjskich. Natomiast w VI-VII w. n.e. istniała tu prymitywna obronna osada ludzka, zwana "Pasieką"
Obecnie Skały znane są przede wszystkim z licznych dróg wspinaczkowych. Znajdujące się tu drogi wspinaczkowe mają ok. 10-20 metrów, aczkolwiek niektóre z nich – np. na Okienniku – dochodzą do 35 metrów