Sanktuarium Maryjne w Licheniu.

W odległości ok. 2,5 km od Lichenia Starego znajduje się Las Grąbliński, gdzie w 1850r. pasterzowi Mikołajowi Sikatce trzykrotnie objawiła się Matka Boska Licheńska. We wrześniu 1852r. obraz M. B. Licheńskiej został przeniesiony do kościoła p.w. św. Doroty w Licheniu Starym. Na pamiątkę objawień w Lesie Grąblińskim wzniesiono w 1903r. kaplicę, która została odbudowana w 1952r. po wcześniejszych zniszczeniach podczas II wojny światowej.
Znajdują się tam również małe kapliczki, tutejszej Drogi Krzyżowej.
Natomiast Licheń Stary jest wsią położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad jeziorem Licheńskim.
W Licheniu Starym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, do którego każdego roku przybywa ponad dwa miliony pielgrzymów. W 1999 r. gościł tutaj Papież Jan Paweł II. Bazylika Matki Bożej Licheńskiej jest największym kościołem w Polsce, siódmym w Europie i jedenastym w świecie. Łączna powierzchnia świątyni wynosi 23 000 m2 . Wieża ma wysokość 141.5 m, a krzyż na kopule sięga 103.5 m. W dzwonnicy przy Bazylice mieści się największy dzwon w Polsce, trzeci w Europie - Maryja Bogurodzica o wadze 19 ton.
Główna część organów, znajdująca się nad wejściem do bazyliki, waży 50 ton, a składa się na nią ok. 7 tys. piszczałek. Największa z nich mierzy 10 metrów. Piszczałki licheńskich organów wykonano w Polsce, Portugalii i Holandii.
Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni. Zauważalne jest to m.in. w oknach wypełnionych szkłem o odcieniu złotawo-bursztynowym, ze ślusarką anodowanego aluminium w formie kłosów oraz kolumnach w portykach i we wnętrzu świątyni.
Oprócz Bazyliki Licheńskiej na terenie Sanktuarium jest wiele innych budowli wartych odwiedzenia.
Są tutaj między innymi dwa kościoły, gdzie pierwszy to kościół p.w. św. Doroty, w którym do drugiego lipca 2006 roku znajdował się cudowny obraz MB Licheńskiej (obecnie jest w Bazylice), natomiast drugi to kościół M. B. Częstochowskiej, który uległ zniszczeniu, lecz w późniejszym czasie został odtworzony przez ks. Eugeniusza Makulskiego. W podziemiach kościoła znajduje się Kaplica Świętego Krzyża. W kaplicy jest niewielki krucyfiks, który został przestrzelony w 1944r. przez Bertę Bauer, instruktorkę Hitlerjugend, która kilka godzin po strzałach do krzyża zginęła od kul samolotu.
Jest też postawiony pomnik ku czci i w hołdzie poległym w walce o niepodległość oraz zgładzonym przez hitlerowskich i sowieckich okupantów bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej jak też wywiezionym i zamęczonym na „Nieludzkiej Ziemi” w Sowieckich łagrach Workuty, Kołymy i innych strasznych miejscach.
Obiektem, który także warto zwiedzić jest Licheńska Golgota, czyli sztucznie usypana kamienna góra wznosząca się na wysokość 25 metrów, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i rzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana.
Niedaleko za kościołem św. Doroty znajduje się Cudowne Źródełko.
Kaplice Cudownego Źródełka znajdują się blisko siebie. W jednej jest studnia z odkrytą przez ks. Makulskiego wodą, przy drugiej są krany do nabierania wody oraz mały betonowy basenik do umycia nóg.