Spacerując po Trzebini

Atutem Trzebini są duże kompleksy leśne, stanowiące aż 43% powierzchni gminy, z bogatym runem zapraszającym na jagody i grzybobranie. Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą tutaj ośrodki sportowe nad Zalewem Chechło, Kozim Brodem, letnie kąpielisko „Balaton" oraz atrakcje oferowane przez krytą pływalnię Aqua Planet w Trzebini.
Na terenie miasta i gminy Trzebinia znajduje się wiele wartych odwiedzenia zabytków, wśród których wymienić należy: Zespół Pałacowo - Parkowy w Młoszowej, Dwór Zieleniewskich w Trzebini, Sanktuarium Maryjne w Płokach oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Opisy tych miejsc znajdziecie w moich innych wycieczkach.
Wyjątkowym miejscem jest kurhan w Karniowicach (obiekt Parafialnego Ośrodka Pamięci Zmarłych), łączący elementy starożytne z nowożytnymi i stanowiący swoiste skrzyżowanie katakumb, krypt królewskich i średniowiecznego kurhanu z nowoczesną metodą balsamacji zwłok i systemem komputerowym. Dokładne informacje znajdziecie w opisie miejsca - Kurhan Karniowicki.
W gminie Trzebinia poprowadzono piesze, rowerowe i konne szlaki turystyczne, wiodące po najciekawszych zakątkach Trzebini – łącznie 116 km atrakcyjnych tras o walorach nie tylko krajobrazowych, ale również przyrodniczych i poznawczych
Do ciekawych i godnych polecenia miejsc o dużych walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i turystycznych należą: Puszcza Dulowska, rezerwat przyrody „Ostra Góra", rzeka Kozi Bród, Bożniowa Góra, wzgórze Bialny Dół, Skałka Triasowa w Bolęcinie i Martwica Karniowicka. Miejsca te łączą trasy trzech pieszych szlaków turystycznych (łącznie ok. 40 km) oraz blisko 76,5 km szlaków rowerowych.
Walory Puszczy Dulowskiej można poznać dzięki ścieżce przyrodniczo - leśnej, natomiast w inne atrakcyjne miejsca w gminie poprowadzono trzy piesze szlaki turystyczne:
a) Szlak pomarańczowy - rozpoczyna się przy Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej i wiedzie poprzez Górę Bartoskę, rezerwat przyrody Ostra Góra, wzgórze Bialny Dół w Psarach oraz skały zwane Martwicą Karniowicką do unikalnego w skali Europy kurhanu w Karniowicach.
b) Szlak niebieski - rozpoczyna się w Pile Kościeleckiej przy Zalewie Chechło, przechodzi obok strzelnicy koła Łowieckiego „Diana" do ul. Skalnej w Bolęcinie i umiejscowionej w pobliżu bardzo rzadko występującej w podobnej formie skałki triasowej, po czym poprzez zabytkowy park w Bolęcinie i obok stadniny koni prowadzi nad akwen Gliniak.
c) Szlak zielony - rozpoczyna się w centrum Myślachowic, po czym wiedzie polnymi i leśnymi drogami do położonych na terenie Czyżówki interesujących formacji, zwanych Cisowymi Skałami, a następnie wzdłuż meandrów potoku Kozi Bród prowadzi leśnymi ścieżkami na miejsce śmierci ks. Michała Rapacza w Płokach, skąd wiedzie do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach.
( Moja wycieczka - "Śladami zielonych pereł Trzebini"😉.
W miejsca, które pokazałam na zdjęciach zabrałam pewnego letniego dnia moją siostrzenicę, która była u mnie na wakacjach.
"Balaton" stał się jej ulubionym miejscem na spacery w porze wieczorowej. W ciągu dnia w upalne dni jest tam tłoczno i za wejście na teren kąpieliska pobierana jest opłata. Kąpielisko jest łatwo dostępne, znajduje się prawie w centrum miasta przy ul. Św. Stanisława. Ja zdecydowanie wolę spacery w tym miejscu poza sezonem, kiedy jest spokojnie i "luźno".
Rynek w Trzebini odwiedzałyśmy głównie w celu skonsumowania lodów przy urokliwej fontannie.
Następnie udałyśmy się do Dworku Zieleniewskich, który jest siedzibą instytucji kultury, organizującej liczne koncerty, wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dwór Zieleniewskich oferuje także pokoje gościnne o wysokim standardzie, a w stylowych piwnicach znajduje się restauracja i kawiarnia.
My zadowoliłyśmy się spacerem po otaczającym dwór zabytkowym parku.
Naprzeciwko dworu znajduje się kościół św. Piotra i Pawła. Jest to jeden z kościołów, w którym można zyskać odpust zupełny 29 dnia każdego miesiąca w Roku św. Pawła w Archidjecezji Krakowskiej 29.06.2008r.-29.06.2009r.
Od kościoła idąc w stronę cmentarza, mijamy go i polna ścieżka doprowadza nas na Górę Bożniową.
30 kwietnia 2000 r. na Górze Bożniowej wystawiono Krzyż Milenijny, spod którego można podziwiać w słoneczne dni przepiękną panoramę Trzebini, wzgórza Kowalikowa i Bartoska, Puszczę Dulowską, Górkę, grzbiet Terczyński, zamek Tenczyn w Rudnie, Chrzanów i Jaworzno. Na dalekim planie widać pasmo Karpat od Tatr po Beskidy z kulminacją Babiej Góry. Wzgórze przyciąga również miłośników paralotniartwa.
Po odpoczynku na górze i podziwianiu rozległej panoramy powróciłyśmy do rynku, a potem udałyśmy się zobaczyć żydowski cmentarz. Niestety zamknięty na cztery spusty i przez ogrodzenie zobaczyłyśmy, że bardzo zaniedbany.
Stamtąd poszłyśmy do Domu Kultury "Sokół", w którym jest sala kinowa a na pierwszym piętrze jest restauracja Cafe Del Paso serwująca doskonałe meksykańskie potrawy i nie tylko.
Tak zakończył się nasz dzień z Trzebinią, jeden z wielu...