Drewniane kościoły wokół Wielunia
Pierwszy nasz kościół na trasie to kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie niedaleko Olesna. Niestety sobota to niedobry dzień na zwiedzanie kościółków drewnianych, zresztą jak i wszystkie pewnie inne dni poza niedzielą do południa. Do żadnego nie dostaliśmy się do środka. Szkoda!
Następny obiekt to kościół Świętego Leonarda Opata z XVI wieku w miejscowości Wierzbie. Piękny kościółek, otwarta brama przynajmniej pozwoliła choć na teren przykoscielny się dostać.
Następna miejscowość to Ożarów, kościółka drewnianego tu nie ma, za to piekny drewniany dwór, w którym miesci się Muzeum Wnętrz Dworskich - Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Ciekawe miejsce, w tej samej miejscowości niecodzienny kościół ceglany i zabytkowy drewniany młyn, niestety otoczony ogrodzieniem zamkniętym.
Jedziemy dalej do Grębienia, tu stoi kościół Św. Trójcy z około 1500 roku, jest wybudowany w tzw. stylu wieluńskim, przy okazji to jeden z najstarszych zabytków drewnianych w woj. łódzkim. We wnętrzu zachowane gotyckie polichromie i gotycki tryptyk w ołtarzu głównym. Obecnie restaurowany.
Kolejny jest pobliski kościół Wszystkich Świętych w Popowicach z XVI wieku, również wybudowany w stylu wieluńskim, bez użycia gwoździ. Jest to Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.
Przy drodze głównej do Wielunia dalej natrafiamy na kościółek w Kadłubie, to kościół Św. Andrzeja Apostoła z XVI wieku, obok wystawili już nową murowaną świątynię.
Ostatni na naszej dzisiejszej trasie, już pod samym Wieluniem pozostaje kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Gaszynie, wcześniej do 1683 roku p.w. Świętego Zygmunta Króla i Męczennika. Budowla jest z XVI wieku, podobnie jak inne okoliczne, czyli jak najbardziej wiekowa i zabytkowa 🙂 Wszystkie te kościółki otoczone opieką, albo w remoncie, albo po remoncie. Polecam przemierzyć tą trasę miłośnikom drewnianej zabudowy.