Zamki, pałace ziemi Lwóweckiej- Pałac w Skale

Kolejnym obiektem w naszym projekcie jest Pałac w Skale. Dojazd nie jest oznakowany, ale wystarczy kierować się jak na kopalnie i na samym szczycie są riuny. Podjeżdżamy zostawiamy auto i ruszamy. I jakie było nasze zaskoczenie cały teren jest ogrodzony siatką. Od mejscowych dowiadujewmy się że dzień wcześniej go ogrodzili. Co za pech wrrrrr. No nic robimy zdjęcia przez siatkę, ale najładniejsza część jest zarośnięta i zero widoczności. Ale co to dla nas. Tomek wypatrzył dobre miejsce na przejście przez ogrodzenie, chociaż trudne, bo bramy były na górze naszpikowane kolcami. Ale udało się przejść. Zdjęcia zrobione. Z powrotem był problem, bo groziło podziurawieniem spodni ale i paroma dziurami w pośladkach. Ufff nie ma to jak siła w rękach. Treningi się przydały. I obeszło się bez chirurga🙂.
Począki Skały sięgają końca XII w. Kiedy zaczęto wydobywać tu złoto. Rycerz Seifreid von Raussendorf w miejscu drewnianej warowni postanowił wznieść kamienny dwór. Później rezydencja należała do różnych rodów.Na początku XVI w nowy właściciel przebudował starą rezydencję w stylu późnobarokowym. Potem przeszła kolejną modernizację i zyskała renesansowy wygląd. Kolejnych zmain dokonał cesarski szambelan w 2 poł XVII w i dodał dwa skrzydła. . Od 1795 roku właścicielem był Hrabia Johann von Puckler-Muskau. Za jego czasów dokonano wiele zmian w ogrodzie. Sprowadzono wiele egzotycznych drzew i roślin jak :platany dęby z Ameryki, drzewa oliwne z Azji.Część roślin było umieszczonych w specjalnych szklarniach. Niestety przegrał on pałac w karty.

Na początku XIX wnowym aranżacjom oddano wnętrza pierwszego piętra oraz południowa i zachodnia część parku. Wzniesiono tu chatę z mchu, i domek herbaciany obłożony korą, dodatkowo park uzupełniały liczne tarasy i dwa pawilony zwane Świątynią Luizy i Mauzoleum. W latach 1857-1863 koncert prowadzili tu m.in. Franciszek Liszt, Ryszard Wagner i inni.A w czerwcu 1867r gościł tu sam król Wilhelm I, późniejszy cesarz Niemiec. Od 1869r rezydencja powoli ulega dewastacji i popada w ruinę. Dziś patrząc na pozostałości aż trudno uwieżyć, że była to tak znakomita budowla.
W drodze do kolejnego pałacu zachodzimy jeszcze na Skałe z Medalionem. Kiedyś prowadziła tu Aleja Lipowa od samego zamku. To jedna z ciekawszych form skalnych. Nazwa wiąże się z medalionem który został tu wmurowany pod koniec XIX w . Na początku był mosiężny i przedstawiał popiersie cesarza Niemiec Wilhelma I. Obecnie jest to medalion z herbem Lwówka Śląskiego. Na szczycie utworzono punkt widokowy na który wchodziło się po specjalnie wybudowanym mostku. Widać to na starych zdjęciach. Obecnie żeby się tam dostać , trzeba uprawiać wspinaczkę skałkową. Niestety innej opcji nie ma.Ta malownicza skałka znajduje się na zboczu Wieżycy, ma około 15 m wysokości.Kiedyś posiadała status pomnika natury, dziś jest pomnikiem przyrody jako ostaniec piaskowy. Przed wojną była atrakcją turystyczną ze względu na piekną panoramę. Dziś jest zapomniana. A szkoda bo widoki nadal piękne a miejsce urocze.
