Zamek Sielecki w Sosnowcu

Wczoraj miałam wizytę u ortopedy ; w związku ze wspominaną kontuzją kolana. Pogoda była ładna, a w poczekalni i gabinecie spędziliśmy blisko 3 godziny, aby się odreagować "po bliskich spotkaniach z państwowa służbą zdrowia" poprosiłam męża abyśmy podjechali w drodze powrotnej pod Zamek Sielecki. Sama nie jestem w stanie teraz auta prowadzić, chodzę o kulach i z ortezą. Fotkę , poglądową wstawiam…ehhh.
Mąż śmiał się, ze pewnie gdybym leżała w szpitalu, też bym chciała na jakąś wycieczkę się wybrać 🙂 Nie mniej jednak pod zameczek podjechaliśmy .

W Sosnowcu, w dzielnicy ( a jakże by inaczej ) właśnie Sielec , jest Zamek Sielecki . Położony na lewym brzegu nad Czarną Przemszą. Dosłownie na obrzeżach Parku Sieleckiego.
Choć Sosnowiec otrzymał prawa miejskie zaledwie w 1902 roku, Zamek Sielecki ma baaardzo długą historię. Jest to niewątpliwie najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Już w 1403 roku można w dawnych kronikach doszukać się wzmianek o obiekcie obronnym w Sielcu. Właściwie , wtedy to była osada , która pierwotnie nazywano Sielce nie Sielec.

W 1487 Sielec wraz z zamkiem przechodzi na własność Kazimierza Jagiellończyka. Następnie w XVII wieku rozbudowano zamek, dobudowując wieżyczki oraz dwa boczne skrzydła. Po XIX -wiecznym pożarze , odbudowany trafia w ręce rodziny Renard , ówczesnych właścicieli kilku kopalń oraz zakładów metalowych na terenie obecnego Sosnowca. Tam też aż do II wojny światowej miała swa siedzibę Górnicza Spółka Renard.
Tak wiec zamek w moim rodzinnym mieście ma bogatą historią i był użytkowany nieprzerwanie przez stulecia, przebudowywany , zmieniany . Z czasem zatracił swój obronny charakter . Obecnie jest to trójskrzydłowa , spora budowla z kamienia z obszernym dziedzińcem. W latach powojennych mieściła się tam m.in. dyrekcja (nieczynnej już ) kopalni ”Sosnowiec”, Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Szkła Współczesnego.



Obecnie w zamku ma siedzibę "Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki", bo tak brzmi jego pełna nazwa. Odbywają się tam wystawy, koncerty, jarmarki , spotkania z pisarzami i różnorodne spotkania kulturotwórcze.
Wnętrze Zamku Sieleckiego można zwiedzać gratis. Zamek położony jest wśród osiedla „100-lecia kopalni Sosnowiec” przy ulicy Zamkowej. Tuż obok są tereny rekreacyjne MOSiR . Basen letni oraz lodowisko. W podziemiach zamku mieści się stylowa restauracja , o nazwie „Winiarnia u Renarda”, nawiązująca do dawnych właścicieli.

Tuż obok zamku, na ul. Zamkowej jest stara, zabytkowa wieża ciśnień, którą też obłociłam .W jesiennym słoneczku, prezentuje się nieźle. Choć w sąsiedztwie zamku, nie jest aż tak atrakcyjnym obiektem .
Wróciłam , z tej krótkiej wycieczki do domu zmęczona, z jeszcze większym obrzękiem nogi.ojjj... Nie mniej jednak byłam zadowolona , że jestem krajtroterką mimi wszystko czy też poprostu na przekór przeciwnościom losu 🙂



