Sudeckie wędrowanie- Wysoki Kamień

Kolejny słoneczny, piękny dzień. Dziś wybieramy się z synem do Szklarskiej Poręby. W planie mamy zdobycie Wysokiego Kamienia. położonego na wyskości 1058m n.p.m. w Sudetach Zachodnich w Wysokim Grzbiecie.Ciekawostką jest, że znajduje się on w rękach prywatnych.
Wyruszamy ze Skweru Radiowej Trójki, w kierunku stacji PKP, przechodzimy pod mostem i kierujemy się czerwonym szlakiem do góry. Tutaj na zaproszenie przewodnika dołączamy do grupy z którą idzie. I zmieniamy trochę naszą trasę. Ruszamy leśną drogą do Kopalni kwarcu" Stanisław"

Obecnie nieczynna już kopalnia, była najwyżej położoną w Polsce a nawet Europie środkowej. Poziom wydobywczy znajdował sie na wysokości 1050m do 1080m n.p.m.Znajdowała się tu najdłuższa żyła kwarcu ponad 10 km. Złoże kwarcu ekspoatowane było od średniowiecza.Był on wykorzystywany jak podstawowy surowiec dla okolicznych hut szkła.Pierwsi bogactwo Wysokiego Grzbietu poznali Walonowie, wydobywając złoto,kryształy górskie i ametysty.My też przywieźliśmy własnoręcznie znaleziony kawałek kryształu górskiego🙂(waga około 2kg). Obecnie wyrobisko przedstawia zapierającą dech w piersiach panoramę, jak ktoś dobrze okreslił Kolseum Rzymskie. A nawet usłyszałm że panorama jak we Włoszech czy Chorwacji🙂. A że nie była w tych krajach, nie mi oceniać słuszność stwierdzenia.
Po przejsciu całego terenu, wyruszamy w kierunku Zwaliska, na którym znajduje się grupa skałek o nazwach Wieczorny Zamek, Skalna Barama i Skarbki. Ale najciekawsze jest to, że nigdzie nie ma tablic z opisem tego miejsca, więc tak do końca nikt nie wie która grupa skałek jak się nazywa🙂). Zwalisko zajmowało szczególne miejsce w legendach Gór Izersich i księgach Walońskich.Według legendy w Zamku mają być zgromadzone wielkie skarby, a brama otwiera się w raz do roku w Noc Świętojańską.

“Zamek Wieczorny to zaczarowany pałac z nieprzeliczoną ilością złotych skarbów, którego bramy prowadzące do komnat otwierają się i zamykają o określonych porach - najczęściej w Noc Św. Jana. Tylko nielicznym szczęśliwcom jest dane ujrzenie tych wspaniałości i zabrania tyle, ile są zdolni ze sobą unieść. Pewnego razu - a był to akurat dzień Św. Jana- jedna biedna kobieta z córeczką przechodziły obok błyszczącego od złota, promieniejącego pałacu. Kobieta ujrzała przez otwarte drzwi stojące na lewo i prawo wielkie niecki po brzegi wypełnione złotem. Zgarnęła szybko złoto i wyniosła je z powrotem, ile tylko sił. Przez pośpiech zapomniała o córeczce, która z nią weszła do środka, i w momencie, kiedy chciała po nią wrócić, drzwi się przed nią zatrzasnęły. Po roku czasu rozpaczy i lamentów za zaginioną córeczką - ponownie w dniu Św. Jana otwarła się brama- i matka zobaczyła zdrowe i rumiane dziecko siedzące na złotym stole i bawiące się złotym jabłkiem. Choć tym razem mogła ponownie wynieść złoto, matka zostawiła zimne skarby i zabrała ze sobą ukochane dziecko.”
Z tego magicznie zaczarowanego miejsca, do celu naszej wycieczki mamy 40min drogi.Prostą drogą i łagodnym podejściem. Tylko ostatnie metry są ostro pod górkę. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni zdobywamy szczyt, a za 3,50zł dostaniem certyfikat zdobycia Wysokiego Kamienia. Z tego miejsca rozciąga się przepiekna panorama na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Szklarską Porębę. Czas spokojnego przejscia, z odpoczynkami na posilenie duchowe, przepiękne widoki i cielesne w postaci kanapek🙂 wynosi około 6 godzin. Do miasta wracamy czerwonym szlakiem.


