Koziegłowy i Koziegłówki

Koziegłowy to małe historyczne miasteczko na zachodnim krańcu Jury, koło Jeziora Porajskiego. Można tu zobaczyć zrwitalizowany ładny Rynek z fontanną z trzema kozimi głowami, niedaleko zabytkowy kościół Św. Marii Magdaleny, a trochę dalej szpitalny kościół Św. Barbary. Są też ruiny XIV-wiecznego zamku.
Na próżno jednak szukaliśmy na ulicy Częstochowskiej rekordowego kapelusza, wpisanego do Księgi Guinnessa, który powstał w 2006 roku, upleciony przez panie z Koła Gospodyń. Nie wiem czy się zniszczył, czy nie znaleźliśmy go po prostu, ale nie zobaczyliśmy gu, ku rozpaczy naszych dzieci. Miał ponoć wysokość 2,6 m i średnicę 6,5 m. Na uszycie go zużyto 5,5 tys. metrów pasemek uplecionych z łyka osikowego, z czego słyną Koziegowy. W wielu miejscach można tu kupić kapelusze i inne ozdoby wyplatane, m.in choinkowe. Z produkcji choinek również słyną Koziegłowy. Natalka naliczyła 12 szyldów mówiących o choinkach w samych Koziegłowach.

Sanktuarium w Koziegłówkach
Trochę na południowy wschód od centrum miasta znajdują się Koziegłówki, a w nich, przy ul. Kościelnej stoi piękne Sanktuarium Św. Antoniego wybudowane na początku XX wieku w stylu włoskiego renesansu. Świątynia kryje cenne zabytki i relikwie. Na uwagę zasługuje obraz św. Antoniego Padewskiego, namalowany w Rzymie w 1568 roku i poświęcony przez papieża Piusa V. Żywy jest tu kult tego Świętego, przyciągający do Sanktuarium liczne pielgrzymki.