ARCYKSIĄZECE MUZEUM BROWARU w Żywcu
MUZEUM ARCYKSIĄŻĘCEGO BROWARU W ŻYWCU
Niezwykłe muzeum , poznaje się tu historię i współczesność browaru, a które powstało w 1856 r. przez Albrechta Fryderyka Habsburga.
W muzeum można dowiedzieć się pasjonujące historie, sprawne urządzenia oraz emocje towarzyszące degustacji żywieckiego piwa.
Trasa zwiedzania biegnie przez kilkanaście pomieszczeń starego magazynu, a sam początek to Sala Trzech Żywiołów, gdzie w wielkich szklanych tulejach złocą się kłosy i ziarna jęczmienia, oraz szyszki chmielu, a całe wnętrze zamyka ściana wody, która nam przypomina, że woda jest największym skarbem browaru.
Przechodząc przez ścianę wody, wchodzi się do sali z makietą zabudowań browaru z przełomu 19-20 w.
Dalsze pomieszczenia to jak podróż w czasie…czułam się jak bym weszłam do WECHIKUŁU CZASU i przeniosłam się do innej epoki…na uliczki 19 wieku, tamtejszych kawiarni, karczma z szynkarzem…Sali gdzie można było sobie zagrać w kręgle…
Nowsza historia browaru… sala poświęcona czasom II wojny światowej, gdzie można obejrzeć archiwalne dokumenty i wspomnienia córki arcyksięcia Habsburga, o bohaterskim wyczynie pracowników, który pozwolił uniknąć zniszczenia browaru.
W ekspozycji można zrozumieć jak powstaje piwo i jakie browar produkuje gatunki…jakie postępy i zmiany na przestrzeni wieków zaszły w technologii produkcji piwa.
Na korytarzu, który prowadził do każdej z sal wyświetlano butelki na taśmie produkcyjnej, oczywiście wydobywał się brzęk butelek.
Na koniec wchodzi się do przyjemnej pijalni piwa gdzie odbyła się degustacja „żywca”