Okoliczne atrakcje- Płakowicki wawel

Wkońcu niedziela, piękna pogoda, więc z synem planujemy jakąś wyprawę. I Tomek wynalazł aż mnie ciarki przeszły, dobrze że nie na dzisiejszy dzień. Wynalazł 100km rajd trzydniowy non stop. Dzień i noc, a ja nie nie mam kondycji więc od dziś zaczynam ćwiczyć. I wybraliśmy się na spacer w nasze okolice jakieś 10 km. A gdzie 100????? Kolejnym wyzwaniem będzie 8 godzinne poszukiwanie kamiennych hologramów w rajdzie Śladem Izerskich Tajemnic. Zapraszam 1-3 maja do Świeradowa, wszystkich którzy chcą pobawić się razem z nami.
Tak więc naszym dzisiejszym celem był Płakowicki "wawel". Pałac zaliczany do najpiękniejszych renesansowych zabytków na Śląsku. Trójkondygnacyjny budynek został wziesiony na palnie kwadratu. Trzy skrzydła od strony dziedzińca posiadają piętrowe krużganki wsparte na jońskich kolumnach które podtrzymują łuki pełne, rozdzielone pilastrami. Budowę tej okazałej rezydencji rozpoczoł Rumpold Talkenberg w 1550roku. Prawdopodobnie był budowany według projektu Franciszka Pahra.

Wejście do pałacu prowadzi ponad imitacją fosy, przez mostek. Bramę wejściową otacza renesansowy portal wykonany z szarego piaskowca, sięgający drugiego piętra. W wewnętrznych narożnikach umieszczono dwa medaliony z wizerunkami ówczesnych właścicieli pałacu. Zwięczenie portalu stanowi okno wspaniale zdobionym obramowaniem z napisami.
Przed pałacem w ogródku umieszczono cudem ocalone wykonane z marmuru carryjskiego popiersie Marcina Lutra. Kiedyś stało na cokole pomnika obok kościoła ewangelickiego we Lwówku Śląskim. W sąsiedztwie pałacu znajdują się ruiny pawilonu dawnego Zakładu Opiekuńczo Psychiatrycznego prowincji śląskiej.Podczas wojny francusko - pruskiej w latach 1866-1870 funkcjonował tu szpital wojskowy.

Pomimo bujnej historii, zawieruch wojennych pałac nadal jest w dobrym stanie i wart zobaczenia. Dzisiejsze Płakowice od 2000 roku to dzielnica Lwówka Śląskiego. Obiekt obecnie od 1992 r należy do Chrześcijańskiego Ośrodka "Elim" Kościoła Baptystów, i jest remontowany. Dzięki pracowitości obecnych lokatorów płakowicki wawel pięknieje każdego dnia i zachęca do odwiedzenia. Wiele ciekawych informacji można przeczytać w informatorze Józefa Andrzeja Bossowskiego "Płakowicki wawel". Zachecam do zatrzymania się i zobaczenia tego ciekawego obiektu.