Sudecka Droga Św. Jakuba- Kowary

U nas świeci słoneczko więc wybieramy sie z synem na wycieczke do Kowar. A tam zaskoczenie sypie śnieg. 50 km zmienia tak wiele 🙂. Nie zrażamy się zimnem.
Kowary wielu osobom kojarzą sie ze Sztolniami i Kopalniami. Leżą w dolinie Jedlicy na wyskości 430-730m miedzy masywem Karkonoszy a Rudawami Janowickimi.

My naszą wyprawę zaczynamy od najpiękniejszego miejsca w tym mieście z śliczna panoramą na góry od Szpitala Bukowiec i Wysokie Łąki. Oba budynki zostały wybudowane w latach 1916-1902. Budynaek Wysokich Łąk wzorowany był na wysokogórskim sanatorium w szwajcarskim Davos. Jest to budowla z wieloma wieżyczkami i werandami i robi niesamowite wrażenie. Bukowiec zaś gościł pacjentów artystów, prawie całe swoje twórcze życie spędził tam Józef Gielniak jeden z najwybitniejszych powojennych polskich grafików. Oba budynki otaczaja parki. A panujący tu klimat pozwala od wielu lat na leczeni płuc.
Potem idziemy na Kowarską Starówkę. Zwiedzanie zaczynamy od najstarszego zabytku miasta czyli kościoła pw Imienia Najświetszej Maryi Panny. Jest zbudowany w stylu gotyckim z ozdobioną wieżą zwieńczoną blaszanym hełmem.Warto obejść kościół do okoła, znajduje się niewielki park i nieczynny cmentarz jako swoiste lapidarium.W parku jest najciekawszy przyrodniczy elment, młodziutki "dąb papieski"posadzony w 2006 roku dla uczczenia pontyfikatu Jana Pawła II. A dlatego jest ciekawy że wyrósł z żołędzia zebranego trzy lata wczesniej od "Chrobrego" najstarszego w Polsce 750 letniego dębu.

W sąsiedztwie znajduje się barokowy kamienny most z figurą św.Jana Nepomucena przypominający figurę znajdującą sie w Pradze.Potem maszerujemy na Kowarską Starówkę. Od kiedy została wyłaczona z ruchu kołowego stała się deptakiem do spaserów dla mieszkańców i turystów.Składa sie z ciągów zabytkowych kamienic kóre powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najpiekniejszym budynkiem od samego początku swojego istnienia jest Ratusz.Został wzniesiony w latach 1786-1789 według projektu Christiana Schultza. Nam się nie udało ale warto wejść do środka. Znajduje się tu Sala Rajców która ma nietypowy owalny kształt a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje z czego od wieków słyneły Kowary -górnictwa,kowalstwa,tkactwa i turystyki.
Potem kierujemy swoje kroki do Kaplicy Św.Anny, jest to późnobarokowa kaplica .Architektem i budowniczym był Kaspar Jentsch.Została założona na planie elipsy. Wieńczy ja ośmioboczna latarnia przykryta cebulastą kopułką. W co drugą niedziele o 16 odbywają się tu msze.



Ze względu na zimno i padający śnieg wróciliśmy do domu a zostało jescze wiele do zobaczenia wracamy jak będzie słonecznie.