Sudecka Droga Św. Jakuba- Lubań

Wiosna chyba tylko w nazwie, bo ciągle panuje zima i sypie śnieg. Ja wybieram się na spacer do Lubania, miasta leżącego na międzynarodowym szlaku pątniczym Drodze Św. Jakuba.
Sudecka Droga Św. Jakuba łączy Krzeszów, Kamienną Górę, Kowary, Jelenią Górę, Mysłakowice, Siedlęcin, Wrzeszczyn, Radomice, Wojciechów, Lubomierz, Gryfów Śląski, Biedrzychowice, Olszyna i Lubań. Tu łączy się z Via Regia.Trasę oddano do użytku 7 września 2008r. Otwarcia dokonał biskup legnicki Stefan Cichy.

Lubań posiada mury obronne wzniesione z tłuczenia bazaltowego z pierwszych dekad XIV w. Na początku posiadały jedną linię murów obronnych, potem dostawiono dodatkowy pierścień. Wyższą linię fortyfikacji wzmacniało 17 baszt, z kolei niższa linia obejmowała 15 otwartch baszt. Lubań posiadał 4 bramy: Bracką, Zgorzelecką, Nowogrodziecką i Mikołajską.
Kolejnym ciekawym obiektem jest tajemnicza Wieża Trynitarska. Pozostałość po Kościele parafialnym pw Świętej Trójcy. Przypuszczalnie została ona wzniesiona w XIIIw. Dolna część wieży pamięta początki kościoła. Wyższe kondygnacje są już jednak młodsze. Konstrukcja uległa kilkakrotnie poważnym uszkodzeniom w następstwie pożarów. Po 1760 r kościoła już nie odbudowano. Bryłę zrujnowanej świątyni rozebrano w 1879r pozostawiając wieżę, do 1945r pełniła ona rolę dzwonnicy.

Na rynku stoi wart zobaczenia pocztowy słup dystansowy a dokładniej replika jednego z trzech takich słupów ustawianych w 1725r. Jest to monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa którego zadaniem było informowanie pocztylinów, pocztmistrzów, oraz podróżumących o odległościach między określonymi miejscami, oraz czasie w jakim mozna je pokonać. Najbardziej okazałym elementem słupa był karusz herbowy. W 1872r słup zaginął. Lubańska replika nawiązuje do orginału który stał pierwotnie przy Bramie Zgorzeleckiej.
Warto tu też zobaczyć Ratusz z 1554r. w stylu renesansowym,wieże Kramarską pozostałośc po XIV wiecznym ratuszu, kościół parafi Św. Trójcy, zabytkowe kamieniczki.


