Przełęcz Kubalonka- na Szlaku Architektury Drewnianej

Niestety pogoda podczas tej wycieczki nie była wymarzona. Postanowiłam jednak zaprezentować w PSz relację i zachęcić do zainteresowania się tym miejscem.
A miejsce to nie byle jakie. Z niesamowitym klimatem typowym dla drewnianych, zabytkowych kościołów.
Niedaleko Przełęczy Kubalonka, jadąc w kierunku Istebnej, tuż przy szosie po prawej stronie, stoi zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Wzniesiony w 1779 roku w Przyszowicach w powiecie gliwickim, został w latach pięćdziesiątych przeniesiony na obecne miejsce, aby ochronić go przed możliwymi szkodami górniczymi, jak również by świątynia " służyła jako miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych".
Stanowi on przykład ludowego budownictwa o drewnianej konstrukcji zrębowej na podmurowaniu.
Kościół stoi na zboczu wzgórza, poniżej przełęczy Kubalonka. Jest otoczony gęstym lasem, a od frontowej strony prowadzą do niego strome schody.
Jest to ciekawy obiekt ze względu na interesujące rozwiązanie architektoniczne nie występujące w żadnym innym kościele na Śląsku - przeciągnięty i połączony częściowo z ogrodzeniem pulpitowy dach. W obecnym miejscu, w jakim znajduje się kościół (w lesie), wydaje się nie mieć ono sensu, jednak w poprzedniej lokalizacji chroniło stojący na skraju wsi obiekt przed śniegiem zawiewanym z pola.

Z wyposażenia - pierwotnego, w kościele zachowane zostały: barokowy ołtarz z XVIII w., ławki z tegoż, starsza od kościoła ambona z 1697 r.. Ponadto we wnętrzu rzeźby ludowe z muzeów w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach i Bielska-Białej.
Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.
Kościółek otwierany jest tylko podczas nabożeństw. Na co dzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.

Niedaleko kościółka znajduje się Wojewódzkie Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej. Otoczenie lasów, spokój, cisza i szczególny mikroklimat sprzyjają dobremu samopoczuciu i powrotowi do zdrowia.
W okolicy i na samej przełęczy znajdują się restauracje, bary, pensjonaty, w tym znany od lat międzywojennych bar "Beczka". Tuż nad przełęczą, na stokach szczytu Kubalonka, narciarskie trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu i niewielki wyciąg narciarski dla początkujących. W siodle przełęczy węzeł szlaków turystycznych, przebiega tu m.in. Główny Szlak Beskidzki.
Kubalonka to bardzo atrakcyjne miejsce.


