Słoneczny weekend w Lądku Zdroju
Lądek Zdrój , jedno z ciekawych polskich uzdrowisk , położone w Sudetach Wschodnich , na pograniczu Gór Złotych (czyli pasma z okolic Złotego Stoku i Paczkowa) . Miasteczko z bardzo długą i ciekawa historią , miasteczko pogranicza. Pierwsze wzmianki o Lądku , pochodzą z 1282 roku i mówią o otrzymaniu praw miejskich. Kiedyś nazwa obowiązującą było niemieckie Landeck , zmienione dopiero w I połowie XX weku , w 1935 roku na Bad Landeck . Nazwa Lądek Zdrój nadana została w 1946 roku.
Bad czyli uzdrowisko, oznaczające wody termalne - zdrojowe. Są one w Ladku różnorodne : siarczkowe (te o niezbyt miłym zapachu),fluorkowe i radonowe. Leczy się tam wiele różnych schorzeń. Baza sanatoryjna i przyrodolecznicza dominuje w części uzdrowiskowej miasteczka.
Piękne położenie na pofałdowanym terenie , około 500 m n.p.m , to w uzdrowisku ciekawe walory krajobrazowe. Co prawda nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak niepełnosprawni się tam przemieszczają do 2 głównych Zakładów Przyrodoleczniczych o nazwach „Wojciech „ i „Jerzy” gdyż wszędzie na wzniesieniach i nieckach terenu pełno schodów, schodków a nie widać podjazdów dla niepełnosprawnych….
Pięknie obudowane są źródła wód mineralnych, w Parku Zdrojowym a dojście o nich odpowiednio oznakowane.
Na przedmieściach Lądka przepiękny, obszerny , nowy kompleks basenów, chyba mało rozreklamowany , bo mimo bardzo wysokiej temperatury i słonecznej pogody dosłownie ……świecił pustką.
Natomiast ciekawie i kolorowo wygląda obszerny Park Zdrojowy, z przepięknie zadbaną szatą roślinną oraz tzw Aleją Pomników Przyrody. Pomniki przyrody ożywionej –czyli stary drzewostan!
Spacerując po Lądku –Zdroju można natrafić na dziwną muszle koncertową, położoną na wzniesieniu. Ciekawostką jest to, że górna kondygnacja muszli , to estrada. Dolna kondygnacja , w kształcie rotundy mieści w swym wnętrzu…mydlarnię ! Oferującą cała gamę ciekawych produktów, głównie na bazie wód mineralnych z tutejszych źródeł. Produkty pięknie pachną i zachęcają do (jeśli nie do kupna) to do pooglądania na pewno 🙂))
Część miasteczka nie będąca uzdrowiskiem, to niewielki aczkolwiek zabytkowy ryneczek, z ratuszem i kamieniczkami z pięknymi arkadami. Niestety nie wszystkie kamieniczki są zadbane ! Widać, że czas ich nie oszczędził a na odrestaurowanie pewnie brakuje pieniędzy w miejskiej kasie. W jeszcze bardziej opłakanym stanie jest zabytkowy , kilkusetletni kamienny most, z figurką świętego Nepomucena. Aż przykro patrzeć jak to wszystko niszczeje….
W Lądku Zdroju historia przeplata się , z życiem jej dawnej mieszkanki Marianny Orańskiej, z arystokratycznego rodu, znanej ze swych ekonomicznych poglądów , dzięki którym rozwijał się nie tylko Lądek ale też Kamieniec Ząbkowicki, Stronie Śląskie .Była inicjatorką budowy sieci dróg w okolicy oraz kilku prestiżowych (obecnie wyremontowanych) willi.
Generalnie w Lądku Zdroju można odpocząć w ciszy i spokoju a jeśli ktoś chce zwiedzać; to w okolicy ciekawostek nie brakuje! Jest Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu, Arboretum, zamek w którym obecnie mieści się hotel. W sezonie zimowym wiele tras narciarskich.
Watro odwiedzić to ciekawe ,niewielkie uzdrowisko.