Babice - Wygiełzów i zamek Lipowiec
Jadąc do Zatora i Zatorlandu, wstąpiliśmy do gminy babice, jako, że w "Lato z Polską" promowaliśmy tą gminę, chciałam ją zobaczyć na własne oczy.
Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny
Zajechaliśmy do Wygiełzowa, w którym znajduje się ciekawe Muzeum - skansen - Nadwiślański Park Etnograficzny. Skansen powstał w latach 70-tych XX wieku. Dziś prezentuje się tu 25 obiektów zabytkowych oraz małą architekturę w postaci kapliczek czy studni. Na terenie Skansenu (i Zamku) odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Skansen, sierpień i wrzesień), Zlot Wiedźm i Czarownic (Zamek, wrzesień), Turniej Rycerski (Zamek, sierpień), Odpust "Pod Czerwoną Jarzembiną" (Skansen, wrzesień).
Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec znajdujący się na szczycie pobliskiego wzgórza wapiennego o wysokości ponad 350 m n.p.m. Należy do tzw. Grzbietu Tenczyńskiego i nazywa się Góra Zamkowa lub Lipowiec, tak samo, jak zachowane na nim ruiny zamku biskupów Krakowskich.
Jest to obronny zamek gotycki typu wyżynnego. Początki zamku Lipowiec sięgają XIII wieku, w wiekach XIV i XV warownia była kilkukrotnie rozbudowana i przebudowana. Właśnie w XV wieku po znacznej rozbudowie zamek osiągnął podobny wygląd do tego z czasów dzisiejszych, wieża była już połączona z korpusem zamku, otaczała go głęboka fosa i warownia stanowiła ważne ogniwo obronne, np. podczas wojen husyckich.
Dzisiaj okazałe ruiny zamku wraz z pobliskim skansenem stanowią Muzeum i udostępnione są dla turystów, na dziedziniec można wejść bezpłatnie.