Szlak Świętokrzyski cz III
3 Dzień. Po śniadaniu, zabieram tylko potrzebne rzeczy i ruszam dalej.
Góra Grodowa (395 m n.p.m.) - wzniesienie położone w Górach Świętokrzyskich, obok Tumlina z przystanku PKS gruntową drogą w kierunku zachodnim. Ponad tysiąc lat temu stanowiła święte miejsce Słowian. Miejsce wydobycia tumlińskiego piaskowca, służącego niegdyś do produkcji m.in. kamieni młyńskich oraz wykładania pieców hutniczych, a obecnie używanego do wyrobu chodników, schodów czy nagrobków. Od 1994 roku wierzchołek Grodowej stanowi rezerwat przyrody Kamienne Kręgi.
Kamień (Piekło) - wzniesienie o wysokości 399 m n.p.m., położone na Wzgórzach Tumlińskich. Najłatwiejsze dojście z Miedzianej Góry od ul. Śliskiej lub Kamiennej. Góra Kamień jest swoistym ewenementem geologicznym w ciągu Wzgórz Tumlińskich, gdyż w przeciwieństwie do zbudowanych z czerwonych piaskowców triasowych wzniesień Góry Grodowej, Wykieńskiej czy Ciosowej, położona jest na wychodniach skał dewońskich. Na zachód od szczytu, w części grzbietowej góry znajduje się odsłonięcie geologiczne „Piekło”.
Ciosowa - wieś w gminie Miedziana Góra. W pobliżu wsi znajduje się nieczynny kamieniołom piaskowca, wykorzystywany przez amatorów wspinaczki skałkowej.
Ciosowa - wzniesienie we Wzgórzach Tumlińskich o wysokości 365 m n.p.m.. Na południowym zboczu znajduje się odsłonięcie piaskowca triasowego, pozostałość po nieczynnym kamieniołomie, obecnie chronione jako pomnik przyrody nieożywionej. Na stokach zachodnim i północnym wybudowano w 1977 r. jeden z nielicznych w Polsce torów wyścigowych.
Barania Góra - wzniesienie w Paśmie Oblęgorskim, o wysokości 427 m n.p.m., od południa pocięte głębokimi wąwozami. Na szczycie znajduje się wieża triangulacyjna. Na południowych stokach góry usytuowany jest rezerwat przyrody Barania Góra.
Siniewska Góra - najwyższe wzniesienie w Paśmie Oblęgorskim, o wysokości 449 m n.p.m. Zbudowana jest z piaskowców i mułowców triasowych pokrywających pofałdowane skały paleozoiku.
Góra Perzowa - szczyt (396 m n.p.m.) znajdujący się w Paśmie Oblęgorskim, pomiędzy wsiami Kuźniaki i Hucisko. Położony w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się tu rezerwat przyrody Perzowa Góra, na terenie którego odsłonięte są bloki czerwonego piaskowca triasowego. Na samym szczycie tworzą one kilkudziesięciometrowy mur skalny osiągający miejscami wysokość 6 m. W najwyższej jego części jest sztucznie powiększona jaskinia, w której znajduje się kaplica Świętej Rozalii.
Kuźniaki - wieś w gminie Strawczyn. W XVIIIw. w Kuźniakach zbudowano wielki piec (obecnie zachowany), w czasach Księstwa Warszawskiego istniała przy nim kuźnia wodna. W 1844r. pracowały tu trzy fryszerki. W latach 1860-1870 zbudowano nowy wielki piec, w którym jeszcze w 1875 r. wytopiono 64,468 puda (ok. 1055 kg) surowca. Piec pracował do 1897r.
Na tym kończę szlak Świętokrzyski. Teraz wracam pzez Piotrowiec, Niedźwiedź, Oblęgór. Zatrzymuje się w Oblęgorku. Zwiedzam Muzeum Henryka Sienkiewicza..W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dworek zaprojektował Hugo Kuder, a urządzeniem parku zajął się projektant Franciszek Szanior. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Obecnie na parterze Muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa.
Wracam do hotelu Miedzana Góra.