Beskid Niski: Rymanów-Zdrój i okolice

Pięknie tu jest i okolice również są piękne szkoda że tak szybko w Grudniu zapada zmrok więc na wędrowanie nie miałem zbyt dużo czasu biorac pod uwagę fakt że do godzin południowych zażywałem magicznych kuracyjnych kąpieli leczniczych które miały mnie postawić na nogi🙂Jedynie weekendy były sposobnością do podróżowania z czego skrzętnie korzystałem zwiedzając okolice Rymanowa.i nie tylko.Grzechem było by nie skorzystać z okazji by zwiedzic Lwów,Bardejov,Bardejovskie Kupele,Koszyce,a nawet Miscolc i Tokaj na węgrzech, gdzie pluskać sie można było w termalnych grotach🙂 i wypić dobre wino w przytulnej Tawernie.Jak to mówią moc atrakcji przez te dwadzieścia parę dni.Ale na ten czas chciałem opisać Rymanów i okolice Rymanowa bo wszędzie dobrze ale w domu najlepiej🙂
Rymanów Zdrój położony jest 4km na południe od miasta Rymanów ,w dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo regionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej dopływu – Czarnego Potoku. Wzniesienia otaczające Rymanów Zdrój można podzielić na trzy grupy:

Szczyty położone w widłach Taboru i Czarnego Potoku:
Żabia Góra (481 m n.p.m.) i dwuszczytowy Dział (673 m n.p.m. – kulminacja wschodnia i 668 m n.p.m. – kulminacja zachodnia).

Szczyty wyrastające na zachód od uzdrowiska:
Mogiła (606 m n.p.m.) z Glorietką (572 m n.p.m.), Sucha Góra (611 m n.p.m.).



Szczyty otaczające uzdrowisko od strony wschodniej:
Zamczyska (568 m n.p.m.), Kopiec (635 m n.p.m.).

Dział nad Wołtuszową Wysokość: 668 m n.p.m Szczyt na południe od Rymanowa Zdroju rozdzielający dolinę rzeki Wisłok oraz dolinę potoku Taboru. Szczyt poza znakowanymi szlakami turystycznymi, choć prowadzą na niego wygodne ścieżki. Przez północno-wschodnie zbocza przebiega Główny Szlak Beskidzki.
Mogiła Wysokość: 606 m n.p.m Jest to dosyć wyrazisty i stromy szczyt położony pomiędzy Rymanowem Zdrój a Iwoniczem Zdrój Przez szczyt przebiega znakowany na czerwono - Główny Szlak Beskidzki

Zamczyska Wysokość: 568 m n.p.m Jest to zalesiony szczyt na wschód od Rymanowa Zdroju zwany też Zamkową Górą. Stanowi popularny cel wycieczek kuracjuszy i turystów przebywających w Rymanowie. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od istniejącej tutaj warowni, która strzegła szlaku handlowego z Rymanowa na Węgry. Szczyt poza znakowanymi szlakami turystycznymi ale prowadzi na niego ścieżka.



HISTORIA RYMANOWA ZDROJU
Historia Rymanowa Zdroju związana jest z rodziną Potockich właścicieli tutejszych dóbr od 1872 r. Podczas wycieczki (16 VIII 1876 r.), hrabia Stanisław Potocki natknął się na obfite źródła mineralne w dolinie Taboru. Odkrycie to umożliwiło utworzenie uzdrowiska. Oficjalnie rozpoczęło ono swoją działalność w 1881 r. Wybudowano w tym czasie m.in. zajazd tzw. „Zielony Domek”, pijalnię wód oraz wiele stylowych drewnianych willi. W 1885 r. zorganizowano pierwszą kolonię leczniczą dla dzieci. W kolejnych latach powstawały następne pensjonaty, z których część przetrwała do dnia dzisiejszego. Pomimo wielu klęsk jakie przetoczyły się przez uzdrowisko na przełomie XIX i XX wieku (powódź, epidemia cholery, pożar) uzdrowisko rozwijało się dynamicznie. W 1934 r. zaczęto w lecznictwie stosować borowinę. Przed 1939 r. liczba kuracjuszy dochodziła do 5000. II wojna światowa doprowadziła uzdrowisko do ruiny. Po przejęciu uzdrowiska przez państwo nastąpiła jego odbudowa.

Rymanów-Zdrój istnieje faktycznie od 1876 roku, ale dopiero 16 sierpnia 1996 roku, w stu dwudziestą rocznicę odkrycia zdrojów mineralnych, uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie utworzono wieś Rymanów-Zdrój składającą się z obszarów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa i południowej części wsi Posada Górna (nazwanej Rymanów-Zdrój).
Deszno – dawna wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Od 1996 część uzdrowiska Rymanów-Zdrój.We wsi zachował się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Wołtuszowa - wieś lokalizowana na prawie wołoskim w XV wieku. Jedna z pierwszych wzmianek o miejscowości pochodzi z 1470 r. i wymienia wieś Valathoslawa należącą do dóbr Rymanowskich. Wieś zamieszkiwała ludność łemkowska trudniąca się rolnictwem. W 1935 r. wieś liczyła 158 grekokatolików. Ludność wsi została przesiedlona w ramach „Akcji Wisła” na Ukrainę, a zabudowania zostały spalone. Cerkiew z 1899r. p.w. Opieki NMP została rozebrana w 1953 r.



Do dzis przetrwało wiele budynków kuracyjnych jedne funkcjonują z powodzeniem ,inne niestety nie.Jedną z najładniejszych jest Willa Maria.
Willa Maria leży w najpiękniejszym zakątku Rymanowa Zdroju. Otoczona lasem iglastym u stóp góry Żabiej, pamięta początki kariery rymanowskiego kurortu oraz wielu znakomitych kuracjuszy, ceniących szczególnie przyrodolecznicze walory klimatu oraz niezwykłe właściwości naturalnych zasobów wód mineralnych.

STAŚ budynek parterowy. w pokojach 2 i 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym jednorazowo może przebywać 20 pacjentów. Teren wokół jest odgrodzony, co zapewnia bezpieczeństwo przebywających na urządzonym przy obiekcie placu zabaw dla dzieci. Baza żywieniowa znajduje się w obiekcie "Anna", położonym w odległości około 100 metrów.
Szpital Uzdrowiskowy "Eskulap" zapewnia kompleksową rehabilitację kardiologiczną o wysokim standardzie.Jest to obiekt nowoczesny, trzykondygnacyjny o wysokim standardzie, położony na terenie parku w odległości 150m od Pijalni Wód Mineralnych. Jest wyposażony w windy i Zakład Przyrodoleczniczy połączony z częścią hotelową zapewniający pełny komfort leczniczy.

Sanatorium Uzdrowiskowe "Gołąbek i Opatrzność" - budynki malowniczo położone w centrum rozległego parku uzdrowiskowego.
Willa POD GOŁĄBKIEM - należąca do najstarszych w Rymanowie Zdroju. Jako jedna z nielicznych przetrwała do dnia dzisiejszego. Wybudowana została w 1882r., posiadała salę balową i restaurację. W 1940 roku rodzina Potockich pozostała w Rymanowie Zdroju i zamieszkała w tej willi. Obiekt funkcjonował jako obiekt dla dorosłych oraz dla dzieci pod nadzorem opiekuna .



Willa OPATRZNOŚĆ - jeden z najstarszych, zachowanych obiektów Rymanowa Zdroju, wybudowany w 1881r. W 1934r. willa "Opatrzność" była siedzibą Administratora Apostolskiego Łemkowszczyzny. Urzędowali tu mianowani przez papieża Priusa XI administratorzy: ks. Bazyli Maściuch, ks. Prałat Jan Polański i ks. dr Jakub Medwecki do 30 kwietnia 1938r., kiedy to siedzibę przeniesiono do Sanoka.
Gozdawa - okazały budynek zbudowany w latach 1923-1929, na wschodnim stoku góry "Mogiła". W 1937r. Państwo Potoccy - właściciele Uzdrowiska, wydzierżawili willę "Gozdawa" Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na sanatorium, które mieściło wówczas 65 łóżek. Po wojnie zakład prowadzony był przez TPD, a od 1955r. przez Zarząd Uzdrowiska jako sanatorium dziecięce.(fotki ze szlaku żółtego)

Sanatorium Krystyna - pochodzi z 1912r., pierwszy murowany budynek w uzdrowisku. W 1943r. w "Krystynie" przebywała przez kilka dni żona marszałka Rzeszy Goeringa - Emma, chroniona przez funkcjonariuszy SS.Od 1966r. w sanatorium "Krystyna", któremu nadano imię Marii Konopnickiej, przebywały na leczeniu dzieci.
Sanatorium Uzdrowiskowe Leliwa - obiekt drewniany z 1897r., wybudowany w stylu secesyjnym. W lipcu 1903r. - podczas swojego drugiego pobytu w Rymanowie Zdroju mieszkał w "Leliwie" Stanisław Wyspiański. Po wojnie obiekt został upaństwowiony i w 1953r. "Leliwę" przemianowano na sanatorium dziecięce im. Małgorzaty Fornalskiej.

ZIMOWIT - to budynek wielofunkcyjny, usytuowany na terenie zalesionym, na zboczu góry "Zamczyska". Przystosowany dla osób niepełnosprawnych.Jednorazowo może przyjąć 360 pacjentów. Szpital dysponuje 180 miejscami dla dzieci, oraz taką samą liczbą łóżek dla osób dorosłych.W obiekcie funkcjonuje nowoczesny zakład przyrodoleczniczy, basen do gimnastyki i kąpieli mineralnej, sauna, sala gimnastyczna, kawiarnia, szkoła sanatoryjna . Na miejscu znajduje się baza żywieniowa.