Częstochowa- Jasna Góra
Piękna pogoda w niedzielny poranek. Błękitne niebo, lekki przymrozek, doskonała aura aby pojechać do Częstochowy. Na Jasną Górę.
Zresztą co roku tam jeździmy. Aby podziękować, poprosić, pokłonić się.
Jasna Góra jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.
Jest to zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, stojący na wapiennym wzgórzu który ufundował dla Ojców Paulinów w XIV wieku książę opolski Władysław.Wieżę jasnogórskiej bazyliki zbudowano w wieku XVII.
Klasztor jest otoczony wałem obronnym z 4 bastionami i fosą. Chrzest bojowy przebyła Jasna Góra w roku 1655 w czasie obrony przed wojskami szwedzkimi. Zwycięska obrona Częstochowy i Jasnej Góry poderwała naród do działań przeciw najeźdźcom. Rzesze pielgrzymów od samego początku przyciągał obraz Czarnej Madonny koronowany w 1717 roku. Jasna Góra jest przede wszystkim duchową stolicą Polski. Od północnej strony do kościoła przylega XV-wieczna kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, w której znajduje się cudowny obraz mający dziesięć sukienek oraz zasłonę ze srebrnej blachy.
Samochód zaparkowaliśmy bardzo niedaleko klasztoru, ale nim podążyliśmy do jego wnętrza, zatrzymaliśmy się na chwilę na placu przed szczytem. Niedaleko figury Matki Bożej.
Figura Maryi stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II.
8 grudnia na okoliczność Święta Niepokalanego Poczęcia NMP wzorem rzymskim pod figurą Maryi Niepokalanej złożony został hołd z białych kwiatów. Piękne były bukiety białych róż i chryzantem. Wyniesione wysoko w górze i u stóp cokołu.
Postanowiliśmy wziąć udział w uroczystym odsłonięciu obrazu Matki Bożej i we mszy świętej w Kaplicy. Jest to bardzo podniosła chwila, której towarzyszy dźwięk trąb.
Po nabożeństwie, w zadumie - odwiedziliśmy znane już miejsca, a mianowicie barokową bazylikę Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej, Golgotę Dudy- Gracza, Salę Rycerską.
Na Jasnej Górze można obejrzeć wiele ciekawych miejsc związanych z historią Polski. Można tam między innymi zobaczyć armaty, które przypominają o czasach potopu szwedzkiego i oblężenia klasztoru, a także liczne fortyfikacje jak mury obronne, bramy czy bastiony.
W niedzielę, 11 grudnia dotarło na Jasną Górę Betlejemskie Światło Pokoju. Jak co roku przynieśli je przed tron Matki Bożej Jasnogórskiej polscy harcerze wraz z władzami naczelnymi ZHP. Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Mieliśmy to szczęście i byliśmy świadkami harcerskiego kolędowania. Pięknie wyglądały grupy harcerzy i harcerek z latarenkami w dłoniach i zapalonymi świecami.
To znak, że święta Bożego Narodzenia już blisko, ten szczególny czas, kiedy pora żeby się zatrzymać, usiąść, pomyśleć, zastanowić się nad swoim życiem, żeby znaleźć czas dla najbliższych.