PODRÓŻE PO JURZE cz.3 Morsko ruiny zamku
Będąc w Żarkach - letnisko postanawiamy że w powrotnej drodze odwiedzimy ruiny Zamku „Bąkowiec” w Morsko. Jedziemy trasą nr 792 z Żarek przez Kotowice do Podlesic. za Zajazdem Jurajskim skręcamy w prawo a dalej wzdłuż betonowego płotka prosto, następnie droga skręca w prawo w las ( uwaga!!! piaszczysta i kamienista droga) po około 1 km skręcamy w lewo by dotrzeć już do samego celu G. Łężec na szczycie której znajduje się Ośrodek wypoczynkowy oraz ruiny zamku „Bąkowiec” z XIV w.(na mapie pokazana jest inna trasa którą również można dojechać do zamku.) Jeśli chodzi o sam ośrodek ładnie wkomponowany w ruiny zamku ,duża ilość miejsc parkingowych hotel oraz atrakcja - basen w lesie. Są również domki campingowe do wynajęcia jeśli ktoś nie chce nocować w budynku. A zimą jeśli ktoś lubi jeździć na nartach jest stok z wyciągiem usytuowanym obok ruin zamku.
Zamek został zbudowany na skale ,znajduje się obecnie na terenie ośrodka wypoczynkowego (teren prywatny).Ruiny zamku prezentują się malowniczo i po wjeździe na teren ośrodka od razu rzucają się w oczy.
Zamek „Bąkowiec” w Morsko postawiono na planie nieregularnego wieloboku dwa budynki mieszkalne były postawione naprzeciw siebie, na dwóch bokach skały od strony północnej i południowej , tworząc po środku dziedziniec z dwiema półkolistymi basztami .Całość była połączona murem obwodowym.
Baszta wschodnia broniła wejścia do zamku prowadzącego od tej strony po drabinie. Od strony wschodniej znajdowało się przedzamcze z zabudowaniami gospodarczymi chronione wałem i fosą. Wjazd znajdował się od strony płn. – wschodniej i broniony był przez basztę okrągłą. Po drugiej stronie zamku znajdowała się od strony zachodniej studnia. Obecnie przetrwały niskie mury budynków mieszkalnych ,mury dwóch półkolistych baszt i studnia.
Wokół zamku jest ścieżka dydaktyczna. Ruin zamku obecnie nie zwiedza się lecz można go obejść dookoła po wyznaczonej ścieżce.
Dojazd do ruin zamku niestety jest słabo oznakowany i wielu turystów błądząc rezygnuje z obejrzenia go, kierujemy się drogą gruntową przez las do Ośrodka wypoczynkowego ok. 2km od wsi.
Pod zdjęciami opisałem dom Czeczotta zapewne wielu z Państwa zastanawia się kto to był Czeczott. Witold Czeczott architekt który w roku 1927 zakupił zamek i dobudowal na płd-zach stronie budynek-kamienice w której pomieszkiwał aż do wybuchu wojny.