Moszna, Naczęsławice.

Zespół Pałacowo Parkowy w Mosznej o powierzchni 200 ha wpisany jest do rejestru zabytków. Stanowi obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym. Włascicielem Mosznej w latach 1866 - 1945 była rodzina von Tiele Wincklerów. Po pożarze zamku w 1896r. nastąpiła odbudowa i zarazem rozbudowa rezydencji. Wśród detali architektonicznych zamku występuje duże zróznicowanie stylistyczne. Styl budowli można uznać za eklektyczny. Zamek posiada ogółem 8 tyś. m2 powierzchni, 365 pomieszczeń, a jego kubatura wynosi 65 tyś. m3.
Dwukrotnie w latach 1911 i 1912 gościem w zamku Tiele Wincklerów był cesarz Wilhelm II.

Wiosną 1945 roku rodzina Tiele Wincklerów opuściła zamek uchodząc do Niemiec. Po wojnie zamek był siedzibą dla różnych instytucji, bez stałego użytkownika. Obecnie jest w dyspozycji NFZ, znajduje się tam Centrum Terapi Nerwic.
Naczęsławice leżą w gminie Pawłowiczki, powiat kędzierzyńsko-kozielski. Jest jedną ze starszych osad w okolicy. W 1376r. wzmiankowany był kościół w Naczęsławicach. Istniejący zabytkowy kościół z 1724r. pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, zbudowano staraniem klasztoru Franciszkanów z Głogówka. W czasie wojny w 1940r. przetopiono na amunicję dzwony kościelne. Dopiero w 1974 odkupiono nowe dzwony.

W otoczeniu kościoła stoi nagrobek rodziny Deloch, byłych właścicieli wsi Naczęsławice i współfundatorów rozbudowy świątyni z 1926 roku.
Wróblin, wioska sąsiadujaca z Naczęsławicami to miejsce urodzenia znanego polskiego malarza Jana Cybisa.



Między Naczęsławicami a Trawnikami położone jest wczesnośredniowieczne grodzisko. Potocznie nazywane przez okoliczną ludność " na wale". Wzniesienie o wymiarach: wysokość 5m, szerokość 240m na 250m. Grodzisko zostało zaliczone w poczet zabytków.