Szlak cysterski - Rudy.
Dzięki fundacji księcia Władyslawa Opolskiego klasztor zlokalizowano w Rudach przy skrzyżowaniu głównych traktów, na terenach o walorach przyrodniczych oraz bogatych w złoża kopalne. Rozpoczęcie budowy klasztoru w 1252 roku.
Różnorodna działalność gospodarcza Opactwa cysterskiego obejmująca gospodarkę rolną, leśnictwo, bartnictwo, łowiectwo oraz działalność przemysłową (kopalnictwo, hutnictwo i przetwórstwo stali i miedzi, produkcja szkła), czyni z Cystersów prekursorów uprzemysłowienia tej części Górnego Śląska. Znacząca była również działalność duchowa i edukacyjna klasztoru. Zakon prowadził bezpłatnie gimnazjum i studium filizoficzno-teologiczne na Górnym Śląsku. W gimnazjum cysterskim uczyli się w swoim czasie m.in. św. Jan Nepomucen oraz Karol Godula.
W 1683 roku przebywał tu i prawdopodobnie nocował król Jan III Sobieski.
W 1810 roku następuje kasata klasztoru na mocy edyktu króla pruskiego. W 1820 roku Rudy przeszły na własność księcia raciborskiego i rozpoczęto przebudowę klasztoru i palacu opackiego na siedzibę magnacką. Ogrody klasztorne przeksztalcono na park w stylu angielskim.
W 1945 roku pałac i kościół zostały spalone przez stacjonujące tutaj wojska radzieckie. W latach 1947 - 50 odbudowano kościół.
Kompleks w 1998 roku w stanie zdewastowanym zostal oddany Kościołowi i jest obecnie własnością Diecezji Gliwickiej.
W parku i obiekcie są aktualnie prowadzone prace mające na celu przywrócenie temu miejscu niegdysiejszej świetności.