Sokole Góry

Sława Sokolich Gór wynika z wielkiego nagromadzenia na szczytach fantastycznych granitowych skałek. Od lat miejsce to jest kuźnią kadr polskiego alpinizmu. W każdy pogodny weekend można podziwiać mrożące krew w żyłach poczynania "Spidermanów". Działające w pobliżu Sokolich Gór szkoły wspinaczkowe pozwalają nawet ignorantom poczuć smak pokonywania skalnych baszt. Niestety, co jakiś czas pozornie łatwe Sokoliki pochłaniają kolejne ofiary..
Sokolik i Krzyżna Góra są jednymi z bardziej malowniczych punktów widokowych polskich gór. Na najwyższą skałkę Sokolika - Sokolik Duży prowadzą metalowe spiralne schodki zbudowane 100 lat temu. Na szczycie znajduje się niewielka metalowa platforma widokowa z drewnianą ławeczką. Widok na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską jest wprost powalający. Jeżeli idziecie z dziećmi to bardzo uważajcie, bo ze stromych schodków łatwo spaść. O dramat nietrudno także na platformie, której barierki mają spore prześwity.

Wspaniałych wrażeń dostarcza także bliźniacza, nieco wyższa Krzyżna Góra. Jej nazwa pochodzi od wielkiego metalowego krzyża ustawionego na szczycie w 1830 r. tak, aby widziała go żona księcia Wilhelma, Marie Anne z sypialni w Karpnikach.
Krzyżna Góra słynie przede wszystkim z widoków na Karkonosze, warto wiedzieć że w sredniowieczu na jej zboczach stał zamek Sokolec. Historia zamku sięga być może XIII w., ale historyczne przekazy mówią o piastowskiej warowni z 1364 r. Przypuszcza się więc, iż budowniczym był książę świdnicko-jaworski, Bolko II, a zamek wchodził w skład systemu obrony księstwa.

W Sokolich Górach poza schroniskiem PTTK Szwajcarka działa kultowa baza skałkowiczów „Pod Krzywą”, na polanie pod zachodnim zboczem Sokolika. Jest tu pole namiotowe i parę sezonowych domków campingowych. Z Trzcińska do bazy prowadzą specjalne strzałki.
Wspomniane wcześniej schronisko Szwajcarka to jedno z bardziej charakterystycznych schronisk sudeckich, jej budynek powstał w 1823 r. na wzór pasterskich domów ze Szwajcarii. Dzisiaj w budynku głównym i położonej na tyłach tzw. stajence oferuje ono 39 tanich miejsc noclegowych. Dla grup organizowane są kuligi i ogniska z pieczeniem dziczyzny. W kameralnej ciemnej drewnianej sali na parterze działa bufet, w którym można spożyć niewyszukany, ale ciepły posiłek. Z łąki koło schroniska roztacza się ładny widok na Karpniki i wielki masyw Karkonoszy.



Koło schroniska znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych: niebieski z Trzcińska do Kamiennej Góry, czerwony na Sokolik (1/2 godz.), czarny na Krzyżną Górę (ponad 1/2 godz.), zielony z Wojanowa (1 godz.) do Janowic Wielkich (2 godz.) i żółty z Trzcińska (1/2 godz.) na Przełęcz Kowarską (4 3/4 godz.) przez Karpniki (15 min).
Szlaki które proponuję idealnie nadają się do rodzinnych spacerów i rowerowych przejażdżek, w tych przepięknych okolicach jest czyste powietrze i bardzo mały ruch samochodowy. Dzięki temu że te urocze góry, położone są tak blisko Jeleniej Góry i mają swą "Szwajcarkę" w której zawsze możemy się posilić, oraz posiadają malowniczy przełom Bobru w okolicach Trzcińska, a także to że mają swój specyficzny klimat - wszystko to sprawia, że jeździmy tam dosyć często i nigdy się nie nudzimy.
