Błonie - Nieborów - Łowicz

Błonie - miasto nad Utratą. Gród wzmiankowany w XI w. W 1257 r. książę mazowiecki Konrad osiedlił tu kanoników regularnych. Prawa miejskie od 1380 r.Rozkwit w I poł. XVI w., miasto słynęło z szewców i piwowarów. Zniszczone podczas wojen ze Szwecją. Po uruchomieniu lini kolejowej z Warszawy do Kalisza nastąpiło ożywienie gospodarcze i rozwój miasta. Możemy obejrzeć w nim między innymi gotycki kościół Świętej Trójcy, zbudowany z fundacji księcia mazowieckiego Konrada II. W prezbiterium i zakrystii unikatowe na Mazowszu sklepienie kryształowe z I poł. XVI w. Kolejnym zabytkiem jest ratusz zbudowany w latach 1842 - 43 wg. projektu H. Marconiego, klasycystyczny. Na zewnątrz tablica z popiersiem Jana III Sobieskiego wmurowana w 250 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. W rynku głaz - pomnik.
Niepokalanów - jeden z największych na świecie zespołów klasztornych. Założył go w 1927 r. św. Maksymilian Kolbe na terenie ofiarowanym franciszkanom przez księcia Jana Druckiego - Lubeckiego. Do zespołu klasztornego należą: kościół Matki Bożej Niepokalanej Pośredniczki Łask, właściwy klasztor z salą pamiątek, pierwsza kaplica klasztorna z zachowanym wyposażeniem i celą założyciela, seminarium duchowne, domy pielgrzyma, siedziba wydawnictwa. Ciekawostką jest zakonna Ochotnicza Straż Pożarna przy której czynne jest muzeum pożarnictwa.

Teresin - pałac wzniesiono przed 1848 r. dla bankiera i przemysłowca Hermana Epsteina. Otacza go park krajobrazowy. W neobarokowym gmachu znajdują się stylowe wnętrza z orginalnymi piecami kaflowymi i dziełami malarskimi. Aktualnie znajduje się tutaj Ośrodek Szkoleniowo - Rehabilitacyjny KRUS.
Szymanów - pałac z przełomu XVIII i XIX w., należał do rodów Sanguszków a potem Łubiańskich. Kolejnym właścicielem był książe Konstanty Lubomirski. W 1907 r. majątek zakupiło Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek. Istnieje tam Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej. Pałac jest otoczony parkiem. Kolejnym obiektem w miejscowości jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w 1667 r. Ufundował go Mikołaj Wiktoryn Grudziński, starosta golubski, guzowski i grzybowski. Na przełomie XIX i XX w. kościół został gruntownie przebudowany w stylu neobarokowym wg. projektu Konstantego Wojciechowskiego.

Humin - tędy przeszedł kilkakrotnie front podczas I wojny światowej. W trakcie kilku miesięcy walk wsie leżące w rejonie frontu zostały zmiecione z powierzchni ziemi, a tysiące żołnierzy poległo. Cmentarz wojenny jest jedną z "pamiątek" tamtych czasów.
Nieborów - W końcu XVII w. prymas Michał Radziejowski nabył dobra nieborowskie. Dla niego powstał barokowy pałac z projektu Tylmana z Gameron. W 1774 r. Nieborów stał się własnością księcia Michała Hieronima Radziwiłła. W budowli mieści się muzeum wnętrz barokowych. Pałac otacza barokowy ogród geometryczny w stylu francuskim.



Arkadia - W 1777 Michał i Helena Radziwiłłowie nabyli wieś Łupia i nazwali ją Arkadią. Powstał tam sentymentalno - krajobrazowy ogród. Wody rzeczki Skierniewki spiętrzono i rozlano w malowniczy staw, a wokół zasadzono w pozornym nieładzie drzewa i krzewy. Całości dopełniły budynki nawiązujące do antyku. I tak w Arkadii możemy zobaczyć Świątynię Diany, Dom Arcykapłana, Domek Gotycki itd.
Łowicz - Bolesław Krzywousty podarował miejscowość w XII w. arcybiskupom gnieźnieńskim, którzy zaczęli tytułować się książętami łowickimi. Jest to pierwsza pisana wzmianka o Łowiczu. W połowie XIV w. powstaje zamek prymasowski. Łowicz to miasto pełne zabytków, możemy zobaczyć renesansowo - barokową bazylikę katedralną, oszałamiającą bogactwem wyposażenia. Składają się na nie rokokowe ołtarze, XVI - wieczne nagrobki kanoników i portrety arcybiskupów. Rynek zdobią: Brama Prymasowska z XVII w., kuria wikariuszy z XVIII w., klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową (1825 - 28) oraz gmach pomisjonarski (XVIII w.) w którym mieści się Muzeum Ziemi Łowickiej. Ponadto zwiedzić możemy barokowy kościół pijarów, klasycystyczny dawny kościół ewangelicki, ruiny zamku prymasowskiego, barokowy kościół i klsztor bernardynek, dawny zespół klasztorny bernardynów, barokowy kościół i klasztor dominikanów oraz najstarszy zabytek sakralny miasta - kościół Świętego Ducha.
