Historyczny Szlak Magnackich Rezydencji Podkarpackia
Rezydencja Leszczyńskich i Lubomirskich zwana Małym Wawelem.
Na miejscu obecnego zamku już w średniowieczu znajdował się gród rycerski o charakterze obronnym. Wspominał o nim Długosz, pisząc iż należał w XV w. do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Renesansowy charakter obiekt zawdzięcza przejęciu posiadłości przez Leszczyńskich herbu Wieniawa, jednego z najznamienitszych rodów przełomu XVI i XVII wieku. Pomimo pożarów i zniszczeń jakie nie oszczędzały zamku, zachował się jego architektoniczny kształt, będący najcenniejszym pomnikiem budownictwa świeckiego epoki Odrodzenia. Po 1720 roku właścicielami byli: Książę Paweł Sanguszko, Jacek Machałoski, Józef Potocki, Jan Krasicki. Zniszczone wnętrza zamku na wskutek pożarów w XIX wieku przyczyniły się do licytacji, podczas której właścicielem „Małego Wawelu” został Feliks Dolański z Grębowa. W rękach tej rodziny zamek był do roku 1945. Na skutek reformy rolnej dobra przeszły na Skarb Państwa, w 1968 roku przejął obiekt Siarkopol w Tarnobrzegu a w 1997r. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Park Etnograficzny prezentujący 66 obiektów architektury drewnianej prezentującą grupy Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Warto zobaczyć rynek z ratuszem i Podziemną Trasą Turystyczną, kościół farny, kościół oo. Bernardynów (Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej), dawny konwent Pijarów, Pałac Letni Lubomirskich, Zamek Lubomirskich, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Okręgowe.
Watro zobaczyć tu Zamek, oranżerię, powozownię oraz park. Warte uwagi jest również Muzeum Gorzelnictwa. Pałacyk Myśliwski w Julinie
Markowa
Warto zobaczyć tutaj niewielki społeczny skansen. Tworzy go siedem wyposażonych obiektów: dwie chałupy, stajnia, wiatrak, stodoła z wozownią, spichlerz i chlewik.
Zwiedzamy tu pałac Lubomirskich otoczony przepięknym parkiem. Warto odwiedzić także Muzeum Pożarnictwa, rynek z ratuszem, bazylikę Bożogrobców z kaplicą Grobu Bożego oraz kościół Bernardynów. Istnieje tutaj możliwość przejazdu wąskotorówką do Dynowa, przez najdłuższy w Europie tunel kolejki wąskotorowej wydrążony pod górą Szklarnią o długości 602m.
Bolestraszyce
Znajduje się tu Zakład Fizjografii i Arboretum w dawnej posiadłości Michałowskich. Zwiedzamy ciekawe kolekcje roślin, rzadkich i chronionych oraz Muzeum Przyrodnicze mieszczące się na parterze dawnego dworu. Zwiedzamy również pozostałości Fortu XIII „San Rideau”.
Siedliska
Zwiedzamy Fort I „Salis Soglio” najefektywniejszy i najlepiej zachowany element pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl.
Zwiedzamy zamek, Katedrę Łacińską, zespół staromiejski, Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, cerkiew oo. Bazylianów oraz Kopiec Tatarski
Zwiedzamy zamek nazywany „perłą polskiego renesansu” oraz otaczający go park krajobrazowy.
Warto zobaczyć tutaj rynek z zachowanymi drewnianymi podcieniowymi domami. To przykład zabudowy małomiasteczkowej, unikatowy na Podkarpaciu.
Zarzecze
Zwiedzamy zespół parkowo -pałacowy łączący cechy klasycyzmu z preromantyzmem. Mieści się tutaj Muzeum Dzieduszyckich herbu Sas, właścicieli posiadłości.
Watro odwiedzić zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich, kościół parafialny z grobową kryptą Czartoryskich w podziemiach oraz kirkut.
Zwiedzamy warowny klasztor Ojców Bernardynów i bazylikę z barokowymi organami zaliczanymi do najcenniejszych na świecie. Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Wart odwiedzenia jest kirkut, na którym spoczywa Elimelech Weisblum, twórca ważnego ośrodka chasydyzmu.