Kościół p.w. Św. Stanisława Kostki
Wycieczka zaczyna się dosyć dziwnie. Wracałem z papierkiem iż przeniesiono mnie do rezerwy sił zbrojnych RP i po drodze trafiłem na kościół p.w. Św. Stanisława Kostki. Jest to kościół gdzie swoją posługę kapłańską miał ks. Jerzy Popiełuszko i tam też znajduje się obecnie jego grób, który jest ułożony w kształcie różańca, a płyta nagrobna stanowi krzyż różańcowy. Na terenie parafii jest muzeum ks. J. Popiełuszko, ściana z wyszczególnionymi miejscami obozów koncentracyjnych, nazwiska żołnierzy AK, ludzi zamordowanych podczas Powstania Warszawskiego, Zabitych Harcerzy. Jest także pięknie przyozdobiony dzwon, przy którym stoi figura ks. Jerzego. Na jego cokole widnieje napis: WEŹ DO RĘKI TEJ ZIEMI GARSTKĘ, ŚCIŚNIJ W DŁONI: KREW Z NIEJ POPŁYNIE JAK GOŁĄB W RĘKU ZATRZEPOTA. BO W TEJ ZIEMI, KRWIĄ ZNACZONEJ GLINIE KAŻDA KOŚCI MĘCZEŃSKICH WARSTWA, JEST RELIKWIĄ, ANIOŁEM ZE ZŁOTA. (Jerzy Zagórski)
Na ścianach kościoła od zewnętrznej strony są płaskorzeźby jedna poświęcona ks. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski a z drugiej strony dla upamiętnienia pierwszego Papieża Polaka ks. Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Na terenie kościoła mieści się także budynek ze słomianym dachem, gdzie w okolicy bożego narodzenia jako szopka wielkanocna stacjonuje tam szopka z żywymi zwierzątkami. Jest także kamień z tablicą ku pamięci Grzegorza Przemyka zamordowanego licealisty.
Wewnątrz budynku mieści się dalsza cześć tablic osób poległych w walkach, na tyłach ołtarza można się przejść i zobaczyć, a także poczytać historię z życia ks. J. Popiełuszki. Kościół nawę główną oraz dwie nawy boczne gdzie w jednej jest Matka Boska a w drugiej chrzcielnica i Pan Jezus. W nawie głównej rozwieszone są sztandary o treściach religijnych i patriotycznych.
Trochę Historii w wielkim skrócie:
Początki życia parafialnego sięgają lat 1923 - 25. W 1930 r. rozpoczęto budowę fundamentów pod murowany kościół zaprojektowany przez arch. Łukasza Wolskiego. Przed 1939 r. ukończono wiele prac, między innymi prace murarskie. Świątynię otynkowano od wewnątrz i na zewnątrz oraz ozdobiono pilastrami. Plebania zbudowana została w 1940 roku.
Niestety, w czasie wojny świątynia została zniszczona w 50%, zwłaszcza w czasie powstania warszawskiego. W jej podziemiach działał powstańczy szpital.
Po 18 latach, 7 kwietnia 1963 r. Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski konsekrował nową świątynię.
W maju 1980 rok Ks. Jerzy Popiełuszko został mianowany rezydentem w parafii Św. Stanisława Kostki. Od 22 lutego 1982 do 29 września 1984 r. Msze Św. w intencji Ojczyzny w ostatnią niedzielę miesiąca były celebrowane przez Ks. Jerzego Popiełuszkę. W czasie liturgii Ks. Jerzy Popiełuszko wygłaszał swoje słynne kazania religijno – patriotyczne. Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku, a 3 listopada odbył się jego pogrzeb. Grób ks. Jerzego znajduje się obok kościoła św. Stanisława Kostki.
8 lutego 1997 r. rozpoczął się diecezjalny proces beatyfikacyjny Ks. Jerzego Popiełuszki.
Od początku roku 2000 trwały prace przy przebudowie prezbiterium. Nowe prezbiterium zostało poświęcone 31 grudnia 2000 roku.
Po czterech latach prac 16 października 2004 roku otwarto Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystego poświęcenia dokonał Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp Prymas Polski w obecności mamy ks. Jerzego, pani Marianny Popiełuszko. (źródło historii: oficjalna strona parafii)
KONIEC