Szlak Nadsańskich Umocnień-Linia Mołotowa
Szlak wprowadza nas w arkana rzemiosła wojennego z czasów II Wojny Światowej. Zwiedzamy schrony bojowe umiejscowione wzdłuż Sanu który w w latach 1939 - 1941 był rzeką graniczną pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim. Umocnienia sowieckie zwane Liną Mołotowa są największym kompleksem umocnień granicznych w Polsce; ciągną się od łuku Karpat aż po Morze Bałtyckie. Szlak oznaczony jest kolorem czarnym z tabliczkami przedstawiającymi schron i stojące przed nim działo.
Przebieg trasy:
Bóbrka (0 km)
Myczkowce (4 km)
Zwierzyń (8 km)
Na trasie od Bóbrki do Zwierzynia podziwiamy umocnienia polowe 173 Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognie czołowego i bocznego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.
Glinne (13 km)
Lesko (17 km)
W okolicach Leska zwanego Punktem Oporu „Lesko” zachowało się 13 schronów żelbetonowych, mających dysponować 5 armatami, ppanc. kal. 45 mm i 28 ciężkimi karabinami maszynowymi.
Łukawica (22 km)
Załuż (29 km)
Podążając w kierunku Załuża docieramy do miejsca, które miało za zadanie chronić przejście przez Góry Słonne w kierunku Przemyśla oraz mostu kolejowego na Sanie. Na terenie Punktu Oporu „Załuż” zachowało się 14 schronów, wyposażonych w 4 działa kal. 76,2 mm, 5 armat ppanc. kal. 45 mm i 25 ciężkich karabinów maszynowych.
Bykowce (34 km)
Sanok (39 km)
Punkt Oporu „Olchowce” to rozlokowane u podnóży Gór Słonnych 15 obiektów, tworzących dwie linie obrony. Na wyposażeniu schronów znajdowały się 2 działa kal. 7,62 mm, 5 armat ppanc., kal45 mm i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Na tym terenie wykorzystano także czołgi starych typów, które wycofane z eksploatacji, lokalizowane były w specjalnych wykopach, służyły jako punkty artylerii lub jako gniazda karabinów maszynowych.
Mrzygłód (54 km)
Dobra Szlachecka (58 km)
Ulucz (65 km)
Jabłonica Ruska (72 km)
Siedliska (81 km)
Dynów ( 90 km)
Bachórz (96 km)
Dubiecko (110 km)
Krzywcza (122 km)
Bachów (130 km)
Krasiczyn (140 km)
Na trasie do Tyrawy Solnej i Mrzygłodu do Bachowa znajdowały się umocnienia polowe 72 Górskiej Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognia bocznego i czołowego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.
Poruszając się Szlakiem Nadsańskich Umocnień LINIA MOŁOTOWA mamy możliwość odwiedzenia Rejonu Granicznego „Galicja” wybudowanego przez Niemców. Schrony spotykamy we wsi Huzele, Weremień, w dzielnicy Zagórza- Zasławiu oraz pod dziedzińcem sanockiego zamku.