Pielgrzymka jurajskim szlakiem
Naszą wycieczkę - pielgrzymkę rozpoczynamy w Częstochowie na Górze, w klasztorze OO. Paulinów, tak bardzo słynnym za sprawą cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplica z XV wieku mieszcząca Obraz to niewątpliwie najważniejsze miejsce na całej Jasnej Górze. Najbardziej uroczyste i oczekiwane chwile to moment ]odsłonięcia Czarnej Madonny. Nie ma chyba takiego zakątka w Polsce, z którego nie ruszają piesze pielgrzymki do tego majestatycznego miejsca. Na miejscu zawsze jest okazja do uczestnictwa we Mszy Świętej i spowiedzi.
Prócz samego Sanktuarium warto odwiedzić na wzgórzu Skarbiec (z wotami dziękczynnymi pielgrzymów) i Arsenał (z prezentacją broni), a także przejść poprzez Wały, przeżywając stacje Drogi Krzyżowej. Można też wspiąć się na wieżę kościelną - najwyższą w Polsce, na którą prowadzi ponad 500 stopni, by stąd podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.
Opuszczając Jasną Górę udajemy się trasą 786 (na Koniecpol) do Mstowa - jednego z najstarszych ośrodków życia zakonnego w Polsce. Obiektem naszej wyprawy jest tutaj Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich. Zakonnicy osiedlili się tu przed 1145 rokiem i założyli klasztor. Od XVII wieku łaskami słynie tu obraz Matki Boskiej, otoczony kultem - dziedzictwo duchowe tej ziemi.
Na tej samej trasie, około 20 km dalej zatrzymujemy się w Świętej Annie - miejscu ciszy i skupienia. Tu bowiem znajduje się zakon kontemplacyjny Sióstr Dominikanek klauzurowych. Nazwa miejscowości pochodzi od św. Anny Samotrzeć, której gotycka figurka mieści się w zakonie.
Zwiedzamy tu barokowy kościół i klasztor zbudowany na planie czworoboku z wirydarzem. Szczególne uroczystości mają tu miejsce 26 lipca, podczas odpustu przyciągającego tłumy wiernych.
Ostatnim punktem naszej wycieczki jest miejscowość Gidle, do której dojedziemy trasą 784. Znajduje się tu Bazylika Wniebowzięcia NMP - jeden z najświetniejszych obiektów sztuki architektonicznej XVII wieku, pozostający pod opieką Ojców Dominikanów.
Sanktuarium słynie z kamiennej figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem koronowanej papieskimi koronami. Wydobyto ją z ziemi w 1516 roku, a dziś umieszczona jest we wspaniałym drewnianym ołtarzu. Gidelska Madonna cieszy się sławą cudownej uzdrowicielki chorych.
W obrębie zabudowań klasztornych zobaczyć można również Kalwarię Gidelską oraz Muzeum. Tu zakończymy naszą pielgrzymkę, choć to nie wszystkie jurajskie klasztory...