Jędrzejów - Miasto nie tylko zegarów
Zwiedzając miasto, warto zapoznać się również z architekturą kościoła parafialnego św. Trójcy (foto). Znajduje się on przy ul. Jana Pawła, na lekkim wzniesieniu, nad rzeką Brzeźnicą.
Kościół pochodzi z połowy XV wieku.
2 km na północny zachód od centrum stoi klasztor Cystersów (foto). Jest to najstarsze opactwo Cystersów w Polsce założone w latach 1140-1149. Na miejsce wiedzie długa aleja, z której pięknie prezentuje się południowa elewacja późnoromańskiego kościoła św. Wojciecha. Warto obejrzeć ślepą fasadę wschodnią oraz północną elewację świątyni. We wnętrzu przeważa barokowe wyposażenie, m.in. stiukowe ołtarze, bogato zdobione stalle, ambona i wspaniałe 54-głosowe organy, których brzmienie jest zaliczane do najlepszych w kraju. Ważny jest także fakt, że organy nie zostały w żaden sposób unowocześnione ani zmodernizowane i funkcjonują jak za dawnych czasów. Na uwagę zasługuje również kaplica bł. Wincentego Kadłubka, krakowskiego biskupa i kronikarza, pochowanego w świątyni. Z kościołem sąsiadują barokowa dzwonnica, późnobarokowa brama cmentarna, ogród ze starymi grabami i ogromny plac dla pielgrzymów. Obecnie klasztor przechodzi remont, co widać na zdjęciach. Nie można teraz zobaczyć drewnianych stalli. W okresie wakacyjnym w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Atrakcja Jędrzejowa jest także kolejka wąskotorowa „Ekspres Ponidzie” (foto) (ul. Dojazd 1) Kolejka z wagonikami retro kursuje na trasie do Pińczowa.
Mimo iż Jędrzejów jest niewielkim, mało znanym miastem to uważam, że warto pośwęcić mu choć dzień na zwiedzenie. Polecam!