Snowdon w Walii
Snowdon liczy 1085 m n.p.m. Nie jest wysoki, ale to bardzo ciekawa góra i niełatwa. Można by go opisać jako Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!
Najwyższy szczyt Walii
Drugie co do wysokości góry Wielkiej Brytanii znajdują się w Walii. To Góry Kambryjskie. Przeciętna wysokość ich grzbietów przekracza 600 m n.p.m., zaś najwyższy z nich to Snowdon. Jego nazwa, tłumaczona jako Śnieżna Góra, wzięła się stąd, że w przeszłości zalegały tu ogromne ilości białego puchu. W ostatnich latach nieco się ta sytuacja zmienia.
My zdobywaliśmy górę, będąc w angielskim Chester - prześlicznym miasteczku o rzymskich korzeniach. Mieliśmy z niego do pokonania około 130 km, co zajęło nam nieco ponad 1,5 h. Jechaliśmy początkowo drogą A55, po czym zjechaliśmy na A5, do przełęczy Pen-y-Pass. Tutaj czeka główny parking, przy którym rozpoczynają się szlaki. Prawie zawsze jest pełny i trzeba go wcześniej rezerwować. Musieliśmy wrócić 3 mile (niespełna 5 km) na inny parking, skąd taksówką dojechaliśmy ponownie pod szlak. Kursują na tej trasie również autobusy.
Szlaki na Snowdon
Szlaków na Snowdon jest kilka i rozpoczynają się w różnych miejscach. Najczęściej turyści ruszają z przełęczy Pen-y-Pass. I my również tak zrobiliśmy. Szlaki turystyczne nie mają tutaj ani kolorów, ani oznaczeń w terenie. Mają za to swoje nazwy i tak naprawdę trudno się na nich zgubić, chyba że w gęstej mgle, co zdarza się tutaj niestety dość często. I nas przywitała iście angielska pogoda.
Mieliśmy w planach iść najtrudniejszą drogą, poprzez grań Crib Goch, od której nazwę wziął cały szlak. Jest to naprawdę trudna trasa i miejscami polega bardziej na wspinaczce niż chodzeniu i trzeba użyć rąk, idąc praktycznie na czworakach. Droga ta jest we fragmencie jednokierunkowa i można się nią poruszać tylko w kierunku szczytu. Nie stanowi oficjalnego szlaku na Snowdon. Na grań podchodzi się bardzo stromo, zaś górą prowadzi bardzo wąska ścieżka. I choć nie jest to długi fragment, może niecały 1 km, to w dół z obu stron ciągną się przepaści. Przy braku mgły mogą one naprawdę przerazić osoby z lękiem wysokości i przestrzeni. Zdarzają się też ofiary śmiertelne na tej drodze, toteż oceń dobrze swoje umiejętności, zanim się na nią zdecydujesz. Kiedy my rozpoczęliśmy podejście na szczyt, padało i wiał tak silny wiatr, że obawialiśmy się ryzyka i zdecydowaliśmy się na łatwiejszy szlak.
Szlak Pyg Track
To szlak, którym zdobyliśmy Snowdon. Rozpoczyna się na przełęczy Pen-y-Pass, na wysokości 300 m n.p.m. Początek ma wspólny ze wspomnianym wcześniej Crib Goch. Szlak prowadzi głównie kamiennymi głazami, które wymagają nieco kondycji i trudu, ale nie powinny być problemem nawet dla okazjonalnych turystów. Gdzieniegdzie efektownie woda spływa z góry tworząc wąskie wodospady. Chmury szybko się przelewały, ale turystów to nie zniechęcało. Były spore tłumy, mimo, że to już październik. Wśród nich sporo Polaków.
Im wyżej byliśmy, tym chmury coraz częściej oddawały pole słonecznej pogodzie. Przedostatni fragment szlaku, od wysokości około 700 m n.p.m. aż do grani był najbardziej wymagający. Długość tej trasy z dołu do góry i z powrotem to około 11 kilometrów, a czas wspinaczki w górę to około 3 h.
Szlak Miner's Path - powrót
My zdecydowaliśmy się na powrót tą trasą. Po pierwsze, żeby urozmaicić wędrówkę, ale przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle malownicza. Prowadzi bowiem wzdłuż brzegów ślicznych oczek wodnych. Trasa ta jest trochę dłuższa od Pyg Track, liczy 13 kilometrów. Czas przejścia jest podobny, bowiem w dolnych partiach szlak jest bardzo łatwy i przyjemny.
Z miejscowości Llanberis, gdzie czekają mniej oblegane parkingi, również prowadzi szlak na szczyt. Jest on dłuższy, bo liczy łącznie około 14 km, Za to jest łatwiejszy, niż te z Pen-y-Pass, dlatego wędrówka nim trwa mniej więcej tyle samo, około 6 godzin w obie strony. Wiedzie on przy torach kolejki wąskotorowej, która z Llanberis wjeżdża na sam szczyt Snowdonu.
Trasa ze stacji kolejki w Llanberis na szczyt to 7,5 km. Wjazd trwa około 50 minut i kończy się pod schroniskiem. Kolej czynna jest tylko w sezonie turystycznym.
My na tory natknęliśmy się po wejściu na grań. Stąd na szczyt prowadzi już dość łatwa droga, a nam pokazały się tu śliczne widoki górskie i panorama 360 stopni. Na górze pasły się owieczki tworząc ujmujący widok. Wokół tłumy turystów.
Nieco wyżej stoi schronisko. Sam szczyt to nieduża kopuła, na górę której wchodzi się po schodach. Przed nią ustawia się długa kolejka chętnych.
Mapa z naszą trasą na Snowdon
Zobacz przebieg naszej trasy, którą zdobywaliśmy szczyt i schodziliśmy z niego. To na pewno ułatwi Ci zaplanowanie Twojej wyprawy.