Opatija w Chorwacji
Opatija to perła Istrii. Ten cudowny kurort w Chorwacji to dla mnie najpiękniejsze, a przynajmniej jedno z najpiękniejszych miast na Istrii. Kojarzona jest jako kurort dla bogatych, ale tak naprawdę każdy może się tu odnaleźć i bezpłatnie skorzystać z nieprzeciętnego uroku tego miejsca. Fantastycznego na śródziemnomorski wypoczynek. Po włosku nazwa miasta Opatija brzmi Abbazia i w obu wersjach językowych znaczy tyle, co opactwo i nawiązuje do miejscowego klasztoru benedyktynów.
Atrakcje w Opatiji
Uwielbiam miejsca, gdzie zdjęcia robią się same, a każde jest bajkowe i to wcale nie za sprawą złotej godziny czy magicznego zachodu słońca. Choć Opatiję już zwiedzałam w przeszłości, ponownie zwaliła mnie z nóg i zaparła dech w piersi. Po prostu to miasto jest śliczne. I nie mówię tylko o cudnym jego brzegu z turkusową wodą, ale również o bardzo ciekawej architekturze tego ośrodka i zieleni w połączeniu z kolorowym kwieciem. Oto atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w chorwackiej Opatiji.
Promenada Lungomare
Na długości całego miasta prowadzi zabytkowa Promenada Lungomare. Jak sama jej nazwa z włoskiego wskazuje, położona jest ona nad samym morzem. Spacer nią to najlepszy sposób na poznanie uroków Opatiji. Nosi ona również miano Cesarza Franciszka Józefa. Wracać można w ten sam sposób lub równoległą drogą bardziej w głębi miasta. Co ciekawe, ten kamienny deptak ma aż 12 km długości i ciągnie się od Volosko przez Opatiję aż do Lovranu. Spacerując nią spotkasz nieziemsko ulokowane restauracje, betonowe i żwirowe plaże oraz przecudowne panoramy miasta i Adriatyku.
Dziewczyna z mewą
Najbardziej charakterystycznym elementem Promenady jest słynny pomnik dziewczyny z mewą. Stojący na skałach posąg przedstawia piękną nimfę trzymającą w prawej ręce ptaka. To dobry punkt orientacyjny w mieście. Pomnik stoi tu od 1956 roku, kiedy zastąpił inną rzeźbę. Przy nim znajduje się też ławka, na której wielu turystów robi sobie zdjęcia, właśnie z tym pomnikiem w tle.
Kościół Św. Jakuba
To jeden z ważniejszych zabytków miasta, pochodzi z końca XV wieku, a dzisiaj bywa miejscem kulturalnych koncertów. Przycupnął w parku, wśród ławek, oferując spokój i śliczny widok na toń morską. Choć stoi na nadmorskim deptaku, nie zaznasz tu kiczu ani nadmiernego gwaru. Elegancja miejsca przekłada się na dostojne zachowanie turystów.
Park Angiolina
Przy marinie i ulicy Zert warto podejść nieco wyżej ponad promenadę i zajrzeć do pięknego Parku Angiolina z połowy XIX wieku. Pośrodku parku wznosi się villa Angiolina. Zbudował ją bogaty kupiec z Rijeki - Iginio Scarpa, a nazwana tak została na pamiątkę jego zmarłej żony. Dziś villa mieści chorwackie muzeum turystyki, a na jego tyłach stoi też udostępniony do zwiedzania Domek Szwajcarski.
W Parku zobaczycie, że klimat Opatiji jest wyjątkowo ciepły i łagodny. A to dlatego, że miasto nad Zatoką Kvarnerską osłonięte jest od wiatrów północnych. Dlatego miejsce słynie z tego, że rosną tu rośliny, które kojarzą się nie tylko z ciepłymi, ale i egzotycznymi krajami. W środku parku wyrastają palmy, oleandry, cyprysy, a nawet bananowce! Symbolem parku są kamelie japońskie. Te egzotyczne gatunki Scarpa i jego przyjaciele przywozili ze swych dalekich podróży. Pałac i park gościły niegdyś zacne postaci, między innymi cesarzową austriacką Annę Marię.
Plaża Slatina
Slatina to najpopularniejsza plaża opatijska. Mieści się przy ulicy Marsala Tita. Oznaczona jest Błękitną Flagą, czyli międzynarodową nagrodą przyznawaną za czystość plaż i morza. Na miejscu czekają leżaki, parasole, a ponadto plac zabaw, restauracje i kawiarnie. Oferuje niezapomniane widoki i lazurową wodę. Co ważne, podczas naszego pobytu w lipcu nie była zatłoczona.
Jeśli lubisz plaże, zobacz rajskie atrakcje Krety
Inne atrakcje miasta
- Hotel Kvarner, Lungomare - niby tylko hotel, a to atrakcja sama w sobie. Zdobi nabrzeże i dumnie przypomina o czasach, kiedy wypoczywała tu rodzina cesarska. To pierwszy hotel w mieście i na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, wygląda imponująco
- Port Opatija Luka, Promenada - maleńki port jachtowy, nawet w sezonie bywa spokojny i zaciszny
- Fontanna Heliosa i Seleny, Park Svetog Jakova
- Chorwacka Aleja Gwiazd, ul. Marsala Tita - swe gwiazdy mają tu sportowcy, naukowcy i artyści, w tym wynalazca Nicola Tesla czy słynna narciarka alpejska Janica Kostelic
- Marina, ul. Zert
Lokalizacja i dojazd na Opatiję
Opatija leży na wschodnim wybrzeżu Istrii i stanowi pierwszą miejscowość na północy tego półwyspu. Łatwo dojedziesz tu z Rijeki położonej nieco na północny wschód. Jeżdżą tu nawet autobusy z tego miasta. My do Opatiji jechaliśmy z zachodniego wybrzeża Istrii, a dokładniej z Novigradu. Poruszaliśmy się własnym samochodem, bardzo malowniczą drogą numer 44, która najpierw prowadzi obok kilku pięknych miast na wzgórzu, jak Motovun czy Buzet, a dalej wiedzie przez fragment Gór Dynarskich i masyw Ucka. Niemal przed samą Opatiją przecięty jest on długim tunelem Ucka, liczącym około 6 km długości. Przejazd przez niego jest płatny. Miasto jest ciasne, uliczki wiją się to w górę, to w dół i trudno znaleźć tu parking. Polecam płatny parking powyżej Parku Angiolina, przy ulicy Drage Gervaisa. Płatny przy wyjeździe, 2 euro/h
Jeśli lubisz miasta położone nad wodą, to zobacz też naszą Wenecję i jej atrakcje!
Opatija od kuchni
Włoskie naleciałości w kuchni istryjskiej, a tym samym opatijskiej widać na każdym kroku. Niemal w każdej restauracji bez problemu znajdziesz pizzę oraz włoskie makarony. Oczywiście łatwo też natrafić na cevapcici - bałkańskie danie mięsne w różnych odmianach lokalnych. To pochodna tureckiego kebabu. My skosztowaliśmy cevapi - chorwackiej odmiany cevapcici w formie burgera z lokalnym chlebem i bałkańską pastą warzywną Ajvar, przyrządzaną tradycyjnie z pieczonej papryki, bakłażanów i czosnku. Miejscówka nazywa się Burger & Pizza House i mieści się przy plaży Slatina. Nie jest specjalnie wyszukana, ale nie jest też bardzo droga. Przy deptaku znajdziesz też restauracje o zupełnie innym standardzie, ale ceny również windują w nich wysoko.