Sławków - kładki nad bagnami i inne atrakcje miasta

Kładki na bagnach w Sławkowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Coś nowego na Jurze? Chętnie wiosną wyskoczyliśmy zobaczyć te kładki nad bagnami w Sławkowie, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy całego miasteczka przy okazji sobie nie odświeżyli. Znajdziesz tu kilka naprawdę unikatowych atrakcji. Zobacz je z nami 🙂

Sławków
Sławków

Kładki w Sławkowie

Zaczniemy od tych kładek (ul. Młyńska), które już cieszą się popularnością, ale tak naprawdę Sławków to bardzo zaciszne miasto, więc to taki sposób na spokojny spacer i wędrówkę po niecodziennych zabytkach okolicy. Kładki tworzą pętlę o długości około 1 km, a powstały w Dolinie Białej Przemszy, koło Miejskiego Ośrodka Kultury, za szkołą. Prowadzi tu ulica Młyńska i przy niej można bezpłatnie zaparkować. Możecie się też spotkać z nazwą kładki na walcowni, bo tak to miejsce nazywają mieszkańcy. Okolica bardzo ładna, przyrodnicza, z rzeką, a przy kładkach można też spotkać konie, jedna klacz ma prawdziwie indiańską krew!

Kładki na bagnach w Sławkowie
Kładki na bagnach w Sławkowie
Koń z krwią indiańskąprzy kładkach
Koń z krwią indiańskąprzy kładkach

 

Park Doliny Białej Przemszy i ruiny zamku

Przy ulicy Młyńskiej warto też zatrzymać się choć na chwilkę w Parku, gdzie oprócz placu zabaw powstały też inne atrakcje - ścieżka sensoryczna, tablice informacyjne, a nawet przystań nad Białą Przemszą. W kwietniu byliśmy tam sami. Stąd kilka kroków jest do ruin średniowiecznego zamku biskupów (ul. Staropocztowa). Powstał on jeszcze w XIII wieku i jest jednym z najstarszych w Polsce południowej! Przez lata był to teren zamknięty, a obecnie jest ogólnodostępny, z platformą widokową.

Park Doliny Białej Przemszy
Park Doliny Białej Przemszy
Zamek
Zamek
Zamek
Zamek

Kościół Św. Mikołaja

Dalej pospacerowaliśmy starymi uliczkami z ciekawą zabudową pod pobliski kościół Św. Mikołaja (ul. Kościelna). Równie stary jak zamek. Ceglane prezbiterium i część nawy też powstały w XIII wieku. To naprawdę dawno temu. A obok piękna plebania w ślicznej zieleni i historyczne malowidła - swoiste art street (na budynku Caritas, ul. Kościelna).

Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja
Dawny art street - historyczne malowidła koło kościoła
Dawny art street - historyczne malowidła koło kościoła

Austeria

Mówiłam, że Sławków jest unikatowy, ale dopiero zbliżamy się do prawdziwej ciekawostki - Austerii na rynku (rynek 2). Co to takiego? Austeria to staropolska karczma najwyższego standardu. Czyli taka, która oferowała różnorakie jadło, a ponadto miejsce do spania i stajnię dla koni. Pochodzi z 1781 roku i jest naprawdę piękna i ogromna, przykryta łamanym dachem wspartym na kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i zawsze była tutaj klimatyczna restauracja, ale obecnie stoi pusta, co smutne. Czeka na nowego dzierżawcę i remont. A czy wiesz, że Jan Długosz podaje w swej kronice, że karczmy w Sławkowie istniały jeszcze przed samym miastem? Ponoć w 1220 roku!

Austeria
Austeria

Centrum Edukacji

Nie opuszczamy jeszcze rynku sławkowskiego, bo w drugim rogu stoi inna ładna, zabytkowa chata, w której powstało Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej (rynek 9). To muzeum to taka esencja i kwintesencja Sławkowa. Stare, kamienne mury kamienicy już same w sobie są ciekawe, a do tego kryją rozmaite wystawy mówiące nam o bogatej historii miasta. Trochę skansenu, opowieść o górnictwie cynku i ołowiu, o tych starych murowanych budowlach czy też wzmianki o Żydach sławkowskich czy legionistach. Jest też sala przyrodnicza i sala multimedialna z atrakcjami dla dzieci. Bardzo fajne miejsce, które z zewnątrz wygląda dość niepozornie, ale zdecydowanie polecam Wam tu zajrzeć 🙂 Bilety nie są drogie.

Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji

 

Kapliczka Św. Rozalii 

To właśnie w Muzeum dowiedzieliśmy się o najstarszej kapliczce w Sławkowie - dawnym słupie męki pańskiej z 1536 roku, który poświęcono później Św. Rozalii, gdy miasto nawiedziła zaraza, a właśnie Św. Rozalia wg tradycji jest orędowniczką w tej sprawie. Mieści się na ul. Wrocławskiej, w zachodnim krańcu miasta.

Kapliczka Św. Rozalii
Kapliczka Św. Rozalii

Kirkut

Nasza podróż dzięki Muzeum jeszcze bardziej się wydłużyła, bo postanowiliśmy tutaj w końcu odwiedzić sławkowski kirkut, który tak naprawdę mieści się w Krzykawce. Bardzo klimatyczny jest, dostępny bezpłatnie za otwartą bramą.

Kirkut w Sławkowie
Kirkut w Sławkowie
Kirkut w Sławkowie
Kirkut w Sławkowie

Na czerwonym szlaku nad Białą Przemszą

No i zainspirowani opowieścią przewodnika pospacerowaliśmy też czerwonym szlakiem nad Białą Przemszą, przy ulicy Okradzionowskiej i Chwaliboskiej. Tutaj to już żywej duszy nie spotkaliśmy, a miejsce jest urokliwe.
Czy i Wam spodobał się Sławków ? 🙂

Biała Przemsza
Biała Przemsza
Kładki
Kładki
Austeria
Rynek
Dawne stodoły
Kładki
Rynek
Rynek
Sławków
Kościół Św. Mikołaja
Zamek
Zamek
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Centrum Edukacji
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
01 sierpień 2022 12:50

[cytuj autor='Maciej A']Klimacik, otoczenie, mnie też bardzo się podoba.[/cytuj]

Dzięki 🙂

 

Maciej A
01 sierpień 2022 11:32

Klimacik, otoczenie, 

mnie też bardzo się podoba.

Anna Piernikarczyk
31 lipiec 2022 14:32

[cytuj autor='marian']Bardzo urokliwa miejscowość.[/cytuj]

Dziękuję Marianie 🙂

marian
31 lipiec 2022 13:54

Bardzo urokliwa miejscowość.

Anna Piernikarczyk
26 lipiec 2022 16:27

[cytuj autor='Joanna']Ciekawie wyglądające miejsca. I tak wiosennie się zrobiło...[/cytuj]

Dzięki 🙂 właśnie, dopiero co wiosna była, a tu już lato w pełni, choć dziś za oknem to nawet jesień 🙂

 

Anna Piernikarczyk
26 lipiec 2022 16:26

[cytuj autor='allie']Ciekawe miejsce, klimatyczne. Austeria sprawia interesujące wrażenie - ciekawe jak wygląda w środku.[/cytuj]

Dzięki, Austeria jest piękna i ciekawa, wnętrza klimatyczne i dość mroczne. Szkoda, że teraz stoi pusta 

Anna Piernikarczyk
26 lipiec 2022 16:25

[cytuj autor='Roman Świątkowski']Oj wróciły wspomnienia. Pierwsze wyprawy rowerowe. Atrakcje w P.Sz. Obowiazkowo Krzykawka, Skała Trawertynowa. Przez ostatnie 10 lat okolice i nie tylko zmieniły się pozytywnie oczywiście. Przybyło wiele fajnych rzeczy, laweczek, atrakcji itp które warto zobaczyć. Nie byłem widziałem juz tylko zobaczę jeszcze raz. Zamki, ruiny zmieniły się i to bardzo, to nie te które widzieliśmy 10 lat temu czy nawet 5 lat. Dużo atrakcji niestety już nie ma ale wiele przybyło.  Zmieniamy się na lepsze, zmienia się ilość turystów,  rowerzystów. Zmieniają się miejsca, miasta[/cytuj]

Oj Romku bardzo się zmieniło na plus 🙂 i turyści pokochali Jurę 🙂

Joanna
26 lipiec 2022 12:28

Ciekawie wyglądające miejsca. I tak wiosennie się zrobiło...

allie
24 lipiec 2022 17:13

Ciekawe miejsce, klimatyczne. Austeria sprawia interesujące wrażenie - ciekawe jak wygląda w środku.

Roman Świątkowski
21 lipiec 2022 17:59

Oj wróciły wspomnienia. Pierwsze wyprawy rowerowe. Atrakcje w P.Sz. Obowiazkowo Krzykawka, Skała Trawertynowa. Przez ostatnie 10 lat okolice i nie tylko zmieniły się pozytywnie oczywiście. Przybyło wiele fajnych rzeczy, laweczek, atrakcji itp które warto zobaczyć. Nie byłem widziałem juz tylko zobaczę jeszcze raz. Zamki, ruiny zmieniły się i to bardzo, to nie te które widzieliśmy 10 lat temu czy nawet 5 lat. Dużo atrakcji niestety już nie ma ale wiele przybyło.  

Zmieniamy się na lepsze, zmienia się ilość turystów,  rowerzystów. Zmieniają się miejsca, miasta 

Anna Piernikarczyk
20 lipiec 2022 14:32

[cytuj autor='Południowa Hania']no ślicznie tam jest i niezwykle ciekawie. A ten koń z wywalonym językiem skradł show 🙂[/cytuj]

Dzięki Haniu, tak, piękna była i płochliwa, podobno z Ameryki sprowadzona, od Indian 🙂 A Sławków naprawdę wart zobaczenia, na taki spokojny spacerek, bo większość atrakcji położonych jest dość blisko siebie 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kładki nad bagnami

Park w Sławkowie

Centrum Edukacji w Sławkowie

Kapliczka Św. Rozalii w Sławkowie

Szlak czerwony nad Białą Przemszą

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024