Żywiec - historyczne miasto otoczone górami, z których najsłynniejszy jest Grojec!
Żywiec to piękne, historyczne miasto, które ze wszystkich stron otaczają góry. Dlatego jest tak wyjątkowy! W Majówkę wybraliśmy się na spokojny spacerek po licznych atrakcjach tego miasta. Z ciekawego Rynku przykuwa uwagę wysoka wieża konkatedry, zbudowana w XVI wieku. Co 30 minut można wchodzić na jej taras widokowy. Bilety można kupić w kawiarni Przystań naprzeciwko (taniej z KDR podobnie jak w zamku). Czeka tu również smaczna kawa i desery. Widok z wieży jest fantastyczny.
Zamek i Park Zamkowy
Obok czeka zamek, pałac i rozległy park z mostkami, fontanną, bezpłatnym mini zoo i Domkiem Chińskim - to obecnie lodziarnia. W tzw. Starym Zamku we wnętrzach zorganizowano Muzeum Miejskie i ciekawe wystawy - historyczną, sakralną, archeologiczną, etnograficzną, przyrodniczą czy wystawę narzędzi tortur. Och tutaj dreszcz przechodzi... W centrum Żywca odwiedzamy jeszcze kościółek Św. Krzyża, z ciekawym wnętrzem oraz krzyżem pokutnym.
Wał nad Jeziorem Żywieckim
Poza centrum natomiast przyciągnął nas wał nad malowniczym Jeziorem Żywieckim. Zaparkowaliśmy przy ul. Sienkiewicza, skąd na ścieżkę prowadzi kilka schodków. Ale tu jest pięknie - piesi, rowerzyści i cudne jezioro. Można dojść do Źródełka Św. Wita i wrócić lub iść dalej nad wodą, z widokiem na Skrzyczne, Górę Żar i inne szczyty. Jest cudownie!!!
Grojec - miejsce piknikowe z cudnymi widokami
Wybraliśmy się też na Grojec - najpopularniejszy szczyt Żywca i super miejsce na piknik rodzinny. Wysoko nie było, bo Grojec to zaledwie 612 m n.p.m. I to ten najwyższy, bo wzgórze składa się z 3 wierzchołków - Grojca Małego (423 m na.p.m.), Grojca Średniego (474 m n.p.m., najbardziej widokowy i popularny punkt) i właśnie najwyższego (612 m n.p.m). Wszystkie szczyty łączy szlak żółty biegnący z żywieckiego rynku. My weszliśmy na ten szlak przy amfiteatrze, nad Koszarawą. Czekają tu bezpłatne parkingi (ul. Witosa), a do tego lody, piwo itd. Są tu również wejścia do parku, tego z zamkiem. Bardzo tu malowniczo
Przed amfiteatrem, na ul. Grojec, szlak skręca w prawo do lasu i od razu robi się dość stromo pod górę. Już po chwili jest Mały Grojec i ładne widoki. Dalej podążamy na Grojec Średni. Wchodzimy na wygodną ścieżkę ze stacjami Drogi Krzyżowej. Na szczycie stoi wysoki Krzyż Papieski, na pamiątkę wizyty Papieża Polaka w maju 1995 roku. To najbardziej widokowy szczyt Grojca, z panoramą Beskidu Śląskiego, Małego, Żywca i Jeziora Żywieckiego. Wybija się Skrzyczne i Góra Żar. Jest płasko i szeroko, idealnie dla rodzin. Jest miejsce na ognisko i nawet sobie ludzie piekli kiełbaski, super sprawa 🙂
Tutaj większość turystów kończy spacer. My idziemy dalej, początkowo szlak nieco opada, potem idzie ostro w górę. Tu na szlaku zamiast kapliczek zobaczysz krzyże. Na szczycie widoków nie ma za bardzo. Jest za to drewniany krzyż będący ostatnią stacją Drogi Krzyżowej. Dalej szlak wiedzie pod Browar, a my wracamy pod amfiteatr. Polecam Wam i Żywiec i spacerek na Grojec. Jeśli zależy Ci na widokach, a nie wędrówce, możesz skończyć na Grojcu Średnim.