Śląskie jeziora - Zalew Zielona
Rozpoczynamy nasz projekt na najbliższe tygodnie/miesiące - Śląskie jeziora! Może nietypowo tak zimą, ale właśnie celowo tak wybraliśmy. Czemu? Oczywistym jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne atrakcyjne są latem, kiedy można wypożyczyć sprzęt wodny i plaże się zapełniają, na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, sporo zamętu, dużo mniej spokoju. A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody. Szczególnie magicznie jest, gdy ziemię przypruszy nieco śnieg. Zobacz to z nami!
Zalew Zielona
Na pierwszy ogień (polecimy takim kontrastem) pokażemy Wam Zieloną. Nie bez powodu pojawi się jako pierwsza, to nasze wkoło komina i choć nie najbliższe nam jezioro, to bardzo je lubimy. Latem bywa faktycznie tu sporo ludzi, choć głównie na plażach, ale teraz jest ich na tyle mało, by docenić prawdziwy urok tego miejsca, tworzonego przez dwa stawy oddzielone malowniczą groblą spacerową. Staw dolny jest sporo mniejszy i też dużo starszy. Powstał jeszcze w czasach średniowiecza, gdy po wydobyciu rud żelaza, zalano wyrobisko wodą. Drugi pojawił się dopiero w XX stuleciu, kiedy w 1970 roku spiętrzono tutaj wody Małej Panwi.
Teren jest ładnie zagospodarowany, na obu zbiornikach dostępne są piaszczyste plaże, na większym dodatkowo wypożyczalnia sprzętu wodnego. Latem działają tu ośrodki wypoczynkowe. Przez cały rok zapraszają ławki na grobli i wiaty piknikowe na ścieżce przy zalewie. Dla mnie dużo bardziej malowniczy i przyjemny jest mały zbiornik, gdzie na wyspie zachował się zabytkowy drewniany wiatrak - symbol tego miejsca. Ładnie odnowiony jest dziś niedostępny, bo na wysepkę nie prowadzi już żaden mostek. Może dzięki temu jest tu tak urokliwie i bardziej dziko, spotkasz tu ptactwo wodne. Spacerek groblą jest bardzo przyjemny i widokowy. Ale jeśli masz czas i ochotę, możesz przejść cały Zalew Zielona dookoła, prowadzi tu specjalna ścieżka dydaktyczna o długości 9 km, wyłączona z ruchu samochodowego, a idealna dla rowerzystów i na nordic walking. Śnieżną zimą wykorzystywana przez narciarzy biegowych. Na trasie spotkasz paśnik i żeremia bobrów, ale też Drzewo Wolności z ciekawą historią (którą poznasz tutaj) oraz pałac, który przez lata tkwił w ruinie, a teraz jest remontowany. To dawny Pałac Myśliwski Donnersmarcków, tych ze Świerklańca.
Informacje praktyczne i atrakcje w okolicy
Zalew Zielona położony jest w Zielonej - dzielnicy Kalet. To blisko 20 km od Tarnowskich Gór. Możesz tu dojechać samochodem trasą nr 908, a w Kaletach skręcić w ulicę Stawową, prowadzącą do zalewu od strony wiatraka albo w ulicę Ofiar Katynia prowadzącą nad wodę od strony pałacu w Kaletach Zielonej. Rowerem doprowadzi Cię tu trasa rowerowa Leśno Rajza. Zalew dostępny jest bezpłatnie przez cały rok. O każdej porze dnia. Samochód możesz zaparkować bezpłatnie na parkingu od strony ulicy Stawowej, albo przy ulicy Ofiar Katynia. Teren wokół zalewu dostępny jest dla wózków oraz dla piesków. W okolicy możesz też odwiedzić kolorowe jeziorka Bibiela ukryte w lesie, staw Gierzyna też schowany w lesie czy bardzo popularny Zalew Nakło Chechło, również położony w lesie, ale na jego skraju. To jezioro także jest atrakcyjne na spacery, ale posezonowe, bo latem jest bardzo tłumne. Prowadzi wokół niego asfaltowa ścieżka wyłączona z ruchu samochodowego.