Podlaski Szlak Tatarski

Dalej kierując się szlakiem znaleźliśmy się w Bohonikach -największą atrakcją jest meczet z II poł. XIX w. Został on wybudowany na planie kwadratu z wystającym nieco gankiem. Budynek jest okryty czterospadowym dachem z wieżyczką wykończoną kopułą i półksiężycem. Wnętrze jest udostępnione dla zwiedzających.Dzieli się na część przeznaczoną dla mężczyzn i kobiet. Podłogi są wyścielone kobiercami, zaś na ścianach wiszą muhiry – dekoracyjne tkaniny z wersetami z Koranu. Znajduje się tam również charakterystyczne dla meczetów wyposażenie: mihrab, czyli wnęka określająca kierunek świętego miasta muzułmanów Mekki oraz mimbar – miejsce z którego duchowny przewodniczy modlitwie. Bohoniki to miejscowość w której mamy możliwość zobaczyć największy muzułmański cmentarz w Polsce. Wejście na Mizar stanowi okazała brama, na której widnieją napisy w trzech językach: arabskim, białoruskim i polskim. Zgodnie z tradycją Tatarzy są pochowani w pozysji siedzącej stopami zwróconymi w stronę Mekki, nie chowano ich też w trumnach lecz owiniętych płótnem.
Kolejnym odiwedzanym tajemniczym miejscem jest wieś Malawicze Górne gdzie możemy podziwiać stojące na wzgórzu wiatraki.
Następnie zatrzymujemy się w Krynkach- jak mówią mieszkańcy jest to miejsce na końcu świata gdzie wrony już zawracają. Miasteczko to emanuje ciepłem, spokojem i bezpieczeństwem przez co stwarza idealne warunki do odpoczynku od zabieganego dziś świata. Krynki są położone w dolinie, dlatego z każdej strony przed wjazdem rozciąga się piękna panorama całego miasteczka. W Krynkach zwiedzamy :
- Bożnica - "Kaukaski Beth Midrasz" powstała w połowie XIX w. Charakteryzuje się czterospadowym dachem, nieregularnym rozmieszczeniem okien wykończonych półkolistymi zwieńczeniami oraz ozdobnymi gzymsami. Obecnie jest wykorzystywana przez Gminy Ośrodek Kultury.
- Bożnica słonimskich chasydów – znajduje się przy ulicy Czystej. Została wzniesiona w XIX w. Jest to budynek dwukondygnacyjny z półokrągłymi oknami. Kiedyś mieściła się tu także szkoła religijna, dziś jest to niestety magazyn gospodarczy.
- Cmentarz żydowski z okresu od XVII do XX w. Jeden z najstarszych zachowanych na Podlasiu zabytków po Żydach.
Kolejną miejscowością jest Supraśl miejscowość posiadająca status uzdrowiska położona w Puszczy Knyszyńskiej. Zwiedzamy Muzum Ikon które znajduje się na samym początku Supraśla.
Szlak Tatarski kończy się w Białymstoku. Tutaj w Muzeum Historycznym na ul. Warszawskiej podziwiamy orientalne pamiątki po Tatarach na Podlasiu.
Mam nadzieję że chociaż w jakimś małym stopniu zachęciłam do odwiedzenia tego szlaku. Polceam naprawde warto.