Ziemia Dobrzyńska: Skępe, Obory, Trutowo
Od półwiecza część wakacji/urlopów spędzam na Ziemi Dobrzyńskiej na Kujawach. Dostała tam z nakazem pracy, tak to mieli komuniści w zwyczaju, najmłodsza z 4 sióstr mej Mamy. Ciocia Zosia w Studium Nauczycielskim w Wymyślinie uczyła geografii. Internat i mieszkania dla nauczycieli mieściły się w zabytkowym klasztorze Bernardynów. Bardzo blisko stoi od 1511 roku jednonawowy kościół z cudowną figurą Matki Boskiej Skępskiej - Pani Mazowsza i Kujaw. W I poł. XVIII w., dzięki fundacji Józefa Zielińskiego, zbudowano krużganki wokół dziedzińca odpustowego wraz z kaplicą św. Barbary.
Tak sanktuarium jak i zespół szkół leżą nad jednym z 4 jezior. Za szkołą, w kierunku cmentarza jest borek ze starodrzewiem a po drugiej stronie jeziora obszerny las. Przed laty było tu kilkanaście ośrodków wczasowych zakładów z ówczesnego województwa bydgoskiego oraz z łódzkiego PKSu bodaj. To już wspomnienie. Zostały z dwa, część domków letniskowych kupili ludzie, część niszczeje.
Przepraszam, ale rozmnożyło mi się zdjęcie kąpieliska miejskiego w Skępem. Po prawej za ogrodzeniem jest też, od niedawna, pomost oraz ławki zbudowane na zlecenie zespołu szkół. Dawno temu był też szkolny hangar z łodziami i kajakami obok cypel dla wędkarzy, strzelnica a także chlewnia. By fachowo i praktycznie wyszkolić uczniów szkoły rolniczej hodowano tzw. trzodę chlewną. Wakacyjny pobyt miał więc wiele atrakcji. Wraz z dziećmi miejscowych nauczycieli my przyjezdni bardzo ciekawie spędzaliśmy wakacje. Dużą grupą chodziło się lasem, zbierając grzyby, jagody, maliny, itp. nad Jezioro Łąkie (mimo, że na miejscu były 4 jeziora)
Pojechaliśmy, podczas pobytu 2019, do OBÓR małej uroczo wśród wzgórz położonej wioski. W pobliżu Jezioro Oborskie i J. Wojnowskie. A na miejscu zespół klasztorny karmelitów. W kościele z końca XVIII w. łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Latem 1824 w Oborach przebywał i grał na organach Fryderyk Chopin. Kościół był niestety minimalnie oświetlony, stąd brak zdjęć wnętrza.
Popiersie Fryderyka Chopina w przejściu na dziedziniec klasztorny, Obory
Z Obór mieliśmy w miarę blisko do Golubia-Dobrzynia ze słynnym zamkiem krzyżackim. Na pocz. XVII w. królewna Anna Wazówna miłośniczka ziołolecznictwa zorganizowała piękne ogrody. Natomiast w latach 90-tych ub. wieku zamek zasłynął w Polsce z barwnych korowodów, wystrzałów armatnich i hucznych sylwestrów. Bardzo kreatywny był ówczesny kasztelan zamku Pan Zygmunt Kwiatkowski. Ale pojechaliśmy do TRUTOWA. Jest tu kolejny zespół klasztorny karmelitów z kościołem o wystroju barokowym i częściowo rokokowym