Kopalnia uranu w Kletnie
Okolice Kletna posiadają wiele atrakcji turystyczne nie tylko tych naziemnych, ale również i podziemne. W rejonie znajduje się Śnieżnik, Jaskinia Niedźwiedzia, Czarna Góra, liczne Muzea oraz zabytki.
Chciał bym zaprezentować jedną z atrakcji a mianowicie Kopalnie Uranu. Zacząć trzeba od dojazdu. Drogi do Kopalni w sumie są dwie: z górki i pod górkę 🙂 Wąska kręta droga z ledwością pozwala minąć się dwóm samochodom. Zjazd z Janowej Góry jest jeszcze możliwy i do wykonania latem, ale już wjazd, nie polecam zimową porą.
Masyw śnieżnika jest dość mocno wydrążony. Świadczą o tym liczne sztolnie, byłe kopalnie i odkrywane co jakiś czas nowe zapadliska. Mocny ślad na tym terenie zostawił okres po wojenny. Gdzie ZSRR rozpoczęło usilne poszukiwania na terenie Polski a w szczególności w Sudetach rudy uranu potrzebnego do produkcji broni atomowej. W związku z zapotrzebowaniem w 1948 roku w Kletnie powstała kopalnia "Kopaliny" gdzie poszukiwano tak potrzebny uran.
Udostępniona sztolnia jest częścią kopalni "Kopaliny" o nr. 18. Sztolnia charakteryzuje się kolorowymi wystąpieniami miejscowych minerałów takich jak fluoryt, ametyst, kwarc mleczny i inne. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który zasypuje licznymi ciekawostkami i informacjami. Warto ubrać się cieplej, bo w kopalni przez cały rok jest ok 7 stopni.
Informacje praktyczne:
- parking bezpłatny;
- kasa biletowa umieszczona nad wejściem do kopalni, trzeba przejść ścieżkę kondycyjną, żeby kupić bilet, lub po prostu kupić go zdalnie 🙂
- cena biletów 25/20 inna cena dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób
- możliwość zwiedzania: wersja podstawowa, zwiedzanie nocne i ekstremalne po wcześniejszych uzgodnieniach
- czas zwiedzania ok 40 min